Konservativni Abe se je na oblast zavihtel decembra, že vse odtlej pa izvaja načrt, poznan kot Abenomic, čigar cilj je oživitev japonskega gospodarstva in zaustavitev dolgoletne deflacije. Načrt vključuje tri "puščice".

Prvi puščici - občutno povečanje javne porabe in agresivno ublažitev denarne politike - je Tokio že izstrelil, kar je imelo za posledico pocenitev jena in povečanje konkurenčnosti japonskih izvoznikov, tretja puščica - strukturne reforme - pa je bolj zahtevna in še čaka na implementacijo. Njen cilj je zagnati zasebni sektor.

IMF je Abejevo politiko podprl, v tokratnem poročilu pa ocenil še, da bi lahko pozitivno vplivala na gospodarstvo na globalni ravni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ob tem pa so v skladu izpostavili, da bi se lahko japonski bruto domači proizvod (BDP), če država ne bo vpeljala strukturnih reform, uravnotežila javnih financ in dosegla inflacijskih ciljev, čez deset let skrčil za štiri odstotke.

To bi po njihovih simulacijah negativno vplivalo tudi na svetovno gospodarstvo. Če bi se investitorji v deželi vzhajajočega sonca ustrašili tveganj, bi to obrestne mere na japonski dolg zvišalo za dve odstotni točki, svetovni BDP pa bi lahko izgubil dva odstotka.