»Jezus s svojim križem hodi z nami in prevzema nase naše strahove, naše težave in naše trpljenje, tudi tisto najgloblje in najbolj boleče,« je dejal. »S križem se Jezus združuje z molkom žrtev nasilja, ki ne morejo več vpiti.«

76-letni poglavar rimsko katoliške cerkve se je ob tem spomnil lačnih, zasvojenih z drogami in družin, »ki objokujejo smrt svojih otrok«, kakor tudi versko in politično preganjanih. »Na križu je Jezus združen s toliko mladimi ljudmi, ki so izgubili vero v politične institucije, ker vidijo v njih le sebičnost in korupcijo. Prav tako je združen s tistimi mladimi, ki so izgubili vero v Cerkev ali celo Boga zaradi nepravičnosti kristjanov in služabnikov Evangelija,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še dodal.

Križev pot, ki zajema 14 postaj Jezusovega trpljenja, tradicionalno poteka v okviru svetovnega dneva mladih, ki ga letos gosti Brazilija. Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP se je na Copacabani ob tej priložnosti zbralo 1,5 milijona ljudi.

Frančišek, ki je prvi papež iz Latinske Amerike, je sedel na odru pred ogromnim križem. Ko se je slovesnost zaključila in je papež zapustil Copacabano, je kakih 200 protestnikov pristopilo do odra in protestiralo proti guvernerju regije Rio Sergiu Cabralu, a so jih policisti osamili.

V istem času je policija v kakih 400 kilometrov oddaljenem Sao Paulu uporabila solzivec, da je razgnala 300 protestnikov, ki so razbijali izložbe bank.

Papež Frančišek bo danes v nadaljevanju večdnevnega obiska Brazilije daroval mašo v katedrali v Riu de Janeiru, na programu pa ima tudi srečanja s politiki, diplomati in drugimi predstavniki. Imel bo tudi kosilo z brazilskimi kardinali in škofi. V molitvenem bedenju na plaži Copacabana bo zvečer posebej nagovoril še mlade.

Pred vrnitvijo v Vatikan bo v nedeljo daroval še sveto mašo ob koncu svetovnega dneva mladih in sporočil, kje bo potekalo naslednje. Srečal se bo še s koordinacijskim odborom Sveta škofovskih konferenc Latinske Amerike (Celam) in prostovoljci svetovnega dne mladih.