Še nikoli v samostojni Sloveniji se državna plavalna reprezentanca na svetovno prvenstvo ni odpravila v tako razredčeni zasedbi. Poleg prvega zvezdnika Damirja Dugonjića bo Slovenijo zastopala zgolj še Tjaša Oder, ki je po poškodbi Anje Klinar ostala edina ženska predstavnica v reprezentanci.

Za Tjašo Oder bo svetovno prvenstvo lepa nagrada za ves trud v zadnjem času, ko se je morala poleg priprav na SP posvetiti tudi šolanju, da je z odliko opravila maturo. »Učenje za maturo je bilo kar težko prilagoditi plavanju. Vzeti si moraš čas za učenje, zato sem v tem obdobju trenirala zgolj enkrat na dan pa tudi sredozemske igre sem izpustila,« je dejala 19-letna Tjaša Oder. »Kljub temu sem dobro pripravljena. Manjše število treningov se prav nič ne pozna na moji vzdržljivosti in plavalni tehniki, morda je celo pripomoglo, da sem sedaj malce bolj spočita.«

Ravenčanka bi rada v katalonski prestolnici posegla po osebnem rekordu. »Pred štirimi leti v Rimu sem bila dvaindvajseta, zdaj pa upam na kakšno mesto več. Z osebnim rekordom lahko pridem tudi med prvih petnajst. Ne vem, kako močna je konkurenca, saj imam tako natrpan urnik, da je ne morem spremljati. Šele v Barceloni bom spoznala, kako močna so ostala dekleta,« je dejala Odrova, ki bo prvi dan prvenstva plavala na 400 prosto. »Ta disciplina bo dobra priprava na mojo paradno disciplino 1500 prosto, ki me čaka drugi dan.«

Ker sta zgolj dva slovenska plavalca izpolnila normo in sta hkrati zdrava, bo v slovenskem taboru bistveno manj živahno kot na preteklih prvenstvih. »Vedno nas je bilo vsaj deset. Resda se nam bodo lahko v celoti posvetili vsi trenerji in maserji, a še vedno ne bo tistega timskega duha kot včasih. Kar malce čudno bo, ker ne bo navijanja in spodbujanja drug drugega,« je povedala Tjaša Oder, ki prihaja iz Plavalnega kluba Fužinar, ki je dal tudi drugega reprezentanta Damirja Dugonjića. »To je potrditev, da ima Fužinar dobre trenerje in dobre pogoje za delo,« je dodala mlada slovenska plavalka.

Velik osip v reprezentanci je zasluga tudi bistveno strožjih norm, ki jih je postavil novi slovenski selektor Miha Potočnik, ki pa ima polno podporo plavalcev. »Novi selektor je pozitivna novost. Dobro se poteguje za nas plavalce in se trudi, da imamo čim boljše pogoje,« je dejala Odrova, ki razloge za manjše število plavalcev vidi tudi v menjavi generacij: »Do sedaj so bili vedno zraven plavalci, kot sta Peter Mankoč in Emil Tahirovič, a zdaj so starejši in si že ustvarjajo družine in nove kariere. Zdaj smo prišli na vrsto mlajši plavalci, da pokažemo svojo vrednost.«

Nov pomemben korak čaka Tjašo Oder jeseni, ko se bo odpravila na študij čez Atlantski ocean, na Univerzo Arizona v Tucsonu. »V Sloveniji je težko študirati in plavati hkrati. Moraš se odločiti za eno ali za drugo. V Združenih državah Amerike je študij bolj prilagojen športu in lahko normalno vrhunsko treniraš. Šola se ti prilagaja, zato sem se odločila za selitev. Lahko bi tudi v Sloveniji končala študij, a bi trajalo bistveno dlje. Pri nas ima šport preprosto premalo veljave,« je navedla razloge za selitev. Nasvete je poiskala tudi pri slovenskih plavalcih, ki so se v preteklosti že odločili za ta korak: »Med drugim sem se pogovorila tudi z Damirjem Dugonjićem, ki je dejal, da sem se definitivno odločila prav.«

Slovensko plavanje ima s študijem v Ameriki dve različni izkušnji. En primer je Sara Isaković, ki je v ZDA vrhunsko plavanje potisnila ob stran, saj se je povsem posvetila šolanju, drugi pa je Dugonjić, ki si je prav na univerzi v Berkeleyju rešil plavalno kariero in postal eden najboljših na svetu. »Ne razmišljam kaj preveč, kam me bo ponesla prihodnost. Eno ali drugo bo dobro zame. Ali bom vrhunska v šolanju ali pa v plavanju, oboje mi bo ustrezalo,« je dejala Ravenčanka.