Vse kaže, da je vodenje 1,44 milijarde vrednega projekta blok 6 sprlo tudi člane nadzornega sveta Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ).

Iz tega po informacijah iz več virov odhaja Aljoša Tomaž, ki je v njem zastopal Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD). Ta gradnjo TEŠ 6 financira z 200 milijonov evrov vrednim posojilom, ki ga mora elektrarna vrniti do leta 2026. Tomaž naj bi generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaža Košoroka tako že zaprosil za razrešitev s položaja. »V pogovorih z EBRD smo se strinjali, da je gospod Tomaž izkušen bankir, ki ga v tem trenutku potrebujemo pri nadzoru projekta. Upam, da njegova razmišljanja niso povezana z zahtevo vlade po prevzemanju odgovornosti za projekt,« je včeraj dejal Košorok. Aljoša Tomaž dogajanja ni želel komentirati.

Pisemska vojna v nadzornem svetu TEŠ

Med Tomažem in sedanjim predsednikom nadzornega sveta Romanom Šturmom, ki ga je v nadzorni svet skupaj z Janjo Špiler in Marjanom Ravnikarjem decembra lani imenoval Košorok, je po naših podatkih »počilo« že pred meseci. Kot smo izvedeli, naj bi bil Tomaž nezadovoljen s Šturmovim vodenjem sej in dela nadzornega sveta. Sodu naj bi dno izbilo že januarsko imenovanje Franca Rosca za začasnega direktorja TEŠ. Tega naj bi po tem, ko je odstopil dotedanji direktor Simon Tot, predlagala Špilerjeva, sicer vodja Košorokovega kabineta. Tomaža takrat na seji ni bilo, po nekaterih informacijah naj bi Tomaž kmalu zatem na Šturma naslovil pismo, v katerem mu je očital soodgovornost za domnevno kaotične razmere v TEŠ. Pozneje je Tomaž odstopil tudi iz revizijske komisije nadzornega sveta in se sej celo nehal udeleževati.

Nadzorni svet TEŠ, ki bo predvidoma septembra obravnaval novo, že šesto različico investicijskega programa za blok 6, je sicer za zdaj trdno v rokah podpornikov aktualne vodilne garniture v elektrarni. Obenem nič ne kaže, da bi se to v kratkem utegnilo spremeniti. Kljub informacijam, da naj bi Košorok razmišljal o predčasnem odpoklicu Špilerjeve, ki velja za osebo iz kroga nekdanjega direktorja TEŠ Uroša Rotnika, je prvi mož holdinga včeraj dejal, da o zamenjavah ne razmišlja. »Zdaj ni čas za medsebojna obtoževanja, ampak za potrpljenje, saj bo pri projektu treba priti na zeleno vejo,« meni Košorok.

Rotnikova desna roka zdaj v odboru za nadzor TEŠ 6

A v HSE in TEŠ gredo dogodki svojo pot. V Šoštanju so nam tako včeraj potrdili, da je po novem član odbora za aktivni nadzor investicije v TEŠ 6 tudi Bojan Brešar, nekdanji vodja tega projekta v času, ko je TEŠ vodil Rotnik. Brešarja so v odbor, katerega člane sicer imenuje HSE, v okviru svoje kvote izbrali v TEŠ. Njegovo imenovanje v organ, ki je zadolžen za presojo vseh odločitev vodstva TEŠ, povezanih s projektom blok 6, bi lahko bilo vsaj etično vprašljivo, saj je Brešar od lani v predkazenskem postopku Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Ta mu očita sum storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja pri nakupu in montaži merilno-analitičnega sistema za generatorja na blokih 4 in 5, ki jih je v Šoštanj dobavilo podjetje v lasti lobista Petra Kotarja.

Košorok je včeraj zatrdil, da za Brešarjevo imenovanje ne ve. Direktor TEŠ Peter Dermol pa je za Dnevnik ocenil, da to imenovanje ne more biti v ničemer sporno, saj da mu preiskovalni organi ne očitajo nepravilnosti v povezavi z blokom 6. »Vsi razpoložljivi kadri delajo pri sami investiciji, zato smo ga predlagali v odbor,« je dodal Dermol. Toda spomniti velja, da kriminalisti pri projektu TEŠ 6 zaradi zlorabe položaje preiskujejo Rotnika in da je bil Brešar vrsto let v elektrarni številka dve. Kot tak je veljal za najtesnejšega Rotnikovega zaupnika. Skupaj z drugimi člani projektne skupine, med katerimi je bil tudi Dermol, je Brešar iz nje odstopil konec leta 2010. V TEŠ se je vrnil aprila letos, pri čemer naj bi o njegovi ponovni zaposlitvi razpravljal celo nadzorni svet elektrarne, in takoj zatem oddal prijavo na razpis za direktorja.