Prostovoljno ali prisilno zaprtje kompleksa?

Južna Koreja vztraja, da ji mora dati severna soseda zagotovila, da ne bo znova zaprla kompleksa, saj vztraja, da ga je Pjongjang aprila enostransko zaprl. Severna Koreja pa odgovornost zavrača in trdi, da je bila v zaprtje prisiljena zaradi sovražnih dejanj Južne Koreje in groženj, še posebej zaradi vrste skupnih vojaških vaj Seula in ZDA.

Vodja južnokorejske delegacije Kim Ki Woong je po četrtem krogu pogovorov v sredo dejal, da med državama obstajajo velike razlike glede pravnega okvira, ki bi preprečil zaprtje kompleksa v prihodnje. Seul se zavzema, da bi v kompleksu lahko delovala tudi tuja podjetja. Kot navaja AFP, zato, ker ocenjuje, da bi Pjongjang tako težje samovoljno zaprl kompleks.

Medsebojno obtoževanje

Pjongjang pa želi čimprejšnje in brezpogojno odprtje kompleksa. Strani se tudi medsebojno obtožujeta, da v pogajalskem procesu nista odkriti.

Leta 2004 odprti industrijski kompleks leži približno deset kilometrov severno od skupne meje, v njem pa kakih 53.000 severnokorejskih delavcev dela za okoli 120 južnokorejskih podjetij. Do njegovega zaprtja je prišlo aprila v luči zaostritve krize na Korejskem polotoku po februarskem jedrskem poskusu Severne Koreje in posledični uvedbi novih sankcij ZN proti njej.

Državi sta se v začetku meseca sicer načelno dogovorili za ponovni zagon Kaesonga.