V javnem pismu je okoli 20 združenj civilne družbe vlado in EU pozvalo, naj se javno opredelijo do Bradleya Manninga in Edwarda Snowdna in do informacij, ki sta jih posredovala.

Zahtevajo zatočišče za Snowdna

Zahtevajo, da se javno opredelijo do vztrajanja vlade ZDA, da sta Manning in Snowden izdajalca in ne žvižgača in do ameriškega izsiljevanja držav, ki bi lahko ali so bile Snowdnu pripravljene nuditi zatočišče.

Zahtevajo tudi, da ponudijo zaščito in zatočišče Snowdnu, »ki se žrtvuje med ostalim tudi za zaščito naših človekovih pravic in naših državljanskih in evropskih interesov«.

Zahtevajo tudi zaščito »pred množičnim vdorom ameriške vlade v našo zasebnost in da kategorično zahtevajo od vlade ZDA, da preneha izvajati informacijsko vojno in ustrahovanja svojih zaveznikov«.

Zahteva po prekinitvi pogodb z ZDA

Zahtevajo še, da Slovenija in EU nemudoma začasno prekinejo vse pogodbe in sporazume z ZDA o izmenjavi podatkov, vse dokler se ne ugotovi vrsta in obseg škodljivih posledic, ki so jih povzročile.

Zahtevajo tudi javno pojasnilo, kaj se je dogajalo z letalom bolivijskega predsednika Eva Moralesa v evropskem zračnem prostoru in da se mu tako Slovenija kot EU in ZDA opravičijo. Ob tem so »sramotno prizemljitev« Moralesovega letala označili za »akt državnega terorizma, za katerega sta odgovorni tako vlada EU ko ZDA«.

Odvzem Nobelove nagrade Obami

Vlado in EU so še pozvali, naj podprejo pobudo, da se ameriškemu predsedniku Baracku Obami odvzame Nobelova nagrada za mir in da podprejo kandidaturo za to Nobelovo nagrado za Snowdna, ki jo je vložil švedski profesor Stefan Svallfors.

V javnem pismu so še izpostavili, da je Snowden žvižgač in ne vohun. V skladu z ameriško ustavo, univerzalnimi človekovimi pravicami in s splošno sprejetimi načeli pravičnosti in humanosti je namreč opozoril ameriško in svetovno javnost, da vlada ZDA prisluškuje, zbira in hrani vse podatke, ki se nanašajo na zasebno življenje ljudi - od elektronske pošte, telefonskih pogovorov, bančnih informacij in življenjskih navad. Razkril je tudi podobno ravnanje ZDA proti institucijam EU in posameznim evropskim državam.

Nikogar se ne sme preganjati zaradi razkrivanja resnice

Ob tem so podprli izjavo mednarodne nevladne organizacije Amnesty International, ki je poudarila, da »ne smemo nikogar obtožiti pod nobenim zakonom zaradi razkrivanja kršenja človekovih pravic... Snowden je žvižgač. Razkril je stvari, ki imajo ogromen pomen za javni interes, tako v ZDA, kot v svetu«. Ob tem so dodali, da se še zlasti pod nobenim pogojem ne sme preganjati nikogar zato, ker javnosti razkriva resnico.

Snowdnu in Manningu so še izrazili hvaležnost za njuna pogumna in odgovorna dejanja. Od mednarodne skupnosti in Slovenije pa zahtevajo, da naredi vse, da se ju zaščiti in preneha z obveščevalno vojno proti njima in vsemu človeštvu.

Snowden še vedno na letališču v Moskvi

Pismo so med drugim podpisali Koordinacijski odbor kulture Slovenije, Društvo gibanje za trajnostni razvoj Slovenije, Gibanje Vseslovenska ljudska vstaja, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, Koalicija sindikatov javnega sektorja, Slovenska filantropija, Stranka za trajnostni razvoj Slovenije ter Zveza svobodnih sindikatov Slovenije.

Nekdanji analitik ameriške Agencije za nacionalno varnost Snowden je že nekaj tednov ujet na tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo, saj so mu ZDA, ki zahtevajo njegovo izročitev, odvzele potni list. Za politični azil je zaprosil več držav, nazadnje znova tudi Rusijo.

Ameriškemu vojaku Manningu, ki je spletni stran WikiLeaks predal zaupne ameriške dokumente o iraški in afganistanski vojni ter diplomatske depeše State Departmenta, pa trenutno v ZDA sodijo zaradi pomoči sovražniku, za kar je zagrožen dosmrtni zapor.