Če bi bila Arktika zaščiteno območje, ne bi bila na voljo za črpanje nafte, industrijski ribolov in transferje tovornih ladij, je pojasnila Peternelova. Dodala je, da je Arktika ogrožena, ker se tam temperature dvigajo najhitreje na svetu.

"Naftna podjetja želijo tam črpati nafto, ker vidijo to kot priložnost, namesto kot opozorilo, da delamo nekaj narobe," je povedala. Tudi zato so v središču Ljubljane na nevarnosti, ki prežijo na Arktiko, danes opozarjali tudi z uprizoritvijo razlitja nafte.

To bi bilo na Arktiki po besedah Peternelove katastrofalno, in sicer predvsem zato, ker se tam ledu ne bi dalo počistiti zaradi izjemno težkih razmer. Pojasnila je, da je območje za plovbo primerno le nekaj mesecev na leto, zato bi led vsrkal nafto in se ga ne bi dalo več očistiti.

"Arktiko je treba zaščititi na svetovnem nivoju, ker največ glasu pri odločanju o tem, kaj se bo tam dogajalo, imajo države, ki so lastnice, torej ZDA, Rusija, Kanada, Danska in Norveška," je še povedala in dodala, da pozivajo tudi vlade, ki nimajo neposredne pravice odločanja, da se izrečejo za zaščito.

Kampanja za zaščito Arktike sicer poteka po vsem svetu, peticijo je do sedaj podpisalo več kot tri milijone podpisov, cilj do konca septembra pa je pet milijonov podpisov. V Sloveniji Greenpeace načrtuje dodatne aktivnosti, naslednja bo v četrtek v Mariboru, kjer bodo prav tako uprizorili razlitje nafte.