Ukaz novega državnega tožilca Hišama Barakata, ki je položaj zasedel pred dnevi, zadeva devet članov Muslimanske bratovščine in pet islamistov iz drugih skupin, navedbe sodnih virov povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Pokol ali posredovanje proti teroristom?

Preiskava se nanaša na štiri nasilne incidente, ki so sledili odstavitvi Mursija 3. julija, vključno s spopadi, ki so minuli ponedeljek v Kairu terjali 53 smrtnih žrtev.

Takratno nasilje, ki je izbruhnilo med zborovanjem Mursijevih podpornikov pred sedežem republikanske garde, je Muslimanska bratovščina označila za »pokol« in trdila, da so bili protestniki tarče strelov, medtem ko so molili. Vojska po drugi strani vztraja, da je posredovala, ker je »skupina teroristov« skušala napasti poslopje.

Za Badieja in druge vodilne člane bratovščine so oblasti že pred dnevi izdale zaporne naloge, medtem ko je Mursi še vedno priprt na neznani lokaciji.

Mursi na neznanem kraju

Mursija sicer trenutno vojska brez uradne obtožnice zadržuje na neznanem kraju, potem ko ga je vojaško vodstvo 3. julija po množičnih protestih proti njegovemu predsedovanju odstavilo. Nekaj članov Muslimanske bratovščine so od takrat že priprli, za druge so izdali zaporne naloge.

Poleg tega so ga prav danes skupaj s člani Muslimanske bratovščine preiskovalci začeli zasliševati v povezavi z begom iz zapora leta 2011, je francoska tiskovna agencija AFP izvedela iz pravosodnih virov. Zanima jih, če je Mursi med uporom proti takratnemu predsedniku Hosniju Mubaraku iz zapora Vadi Natrun pobegnil s pomočjo tujih skupin, kot sta palestinski Hamas in libanonski Hezbolah.

V ponedeljek novi množični protesti

V zgolj enem letu na oblasti so bile proti Mursiju, ki je bil izvoljen na svobodnih volitvah, uperjene obtožbe koncentracije moči v rokah Muslimanske bratovščine, zanemarjanja gospodarske situacije in neuspešnosti pri zaščiti manjšin, piše AFP.

Mursijevi podporniki trdijo, da je pri njegovi odstavitvi šlo za vojaški udar. Več deset tisoč jih je v petek na ulicah zahtevalo njegovo vrnitev na predsedniški položaj. Tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Tarek al Mursi je v soboto za ponedeljek napovedal nove množične proteste.

Nova vlada že v naslednjih dneh

Muslimanska bratovščina je poleg tega zavrnila sodelovanje v prehodni vladi pod vodstvom Hazema al Beblavija. Ta je sicer v soboto skupaj s podpredsednikom Mohamedom el Baradejem vodil pogovore s kandidati za ministrske položaje, ki naj bi se nadaljevali tudi danes. Novo vlado bi lahko predstavil v torek ali sredo, še piše AFP.