»Vzemimo knjige in svinčnike. To je naše najmočnejše orožje. En učitelj, ena knjiga, en svinčnik, lahko spremenijo svet. Skrajneži se bojijo knjig in svinčnikov. Bojijo se moči izobrazbe. Bojijo se žensk,« je povedala v govoru v dvorani generalne skupščine ZN.

Njen nastop sta napovedala generalni sekretar ZN Ban Ki Moon in posebni odposlanec ZN za izobraževanje, nekdanji britanski premier Gordon Brown, ki je Malalo označil za najpogumnejše dekle na svetu.

Malala Jusafzaj je bila lani ustreljena na šolskem avtobusu. Talibani so se pohvalili, da so jo ustrelili, ker je zagovarjala izobraževanje deklet in žensk. Strel v glavo je preživela, dokončno pa so jo pozdravili v Veliki Britaniji, kjer živi in nadaljuje s svojo kampanjo.

V New Yorku je zagotovila, da je teroristične grožnje ne bodo utišale. »Mislili so, da nas bo strel utišal, vendar jim ni uspelo. Teroristi so mislili, da bodo spremenili moje cilje in ustavili moje ambicije. Vendar se ni spremenilo nič, razen tega, da so umrli šibkost, strah in brezup, rodile pa moč, pogum in gorečnost,« je ob navdušenem aplavzu zbranih povedala Jusafzajeva.

ZN so 12. julij razglasili za poseben praznik z imenom Dan Malale. Po podatkih ZN je na svetu sicer število otrok, ki se ne udeležujejo šolanja, s 60 milijonov leta 2008 padlo na 57 milijonov leta 2011, vendar pa jih 28 milijonov živi v območjih spopadov, več kot polovica pa je deklet.