Portugalsko finančno ministrstvo je Evropsko komisijo, Evropsko centralno banko (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF), ki sestavljajo t.i. trojko, prosilo, naj prihodnji dve načrtovani ocenjevanji napredka države pri uresničevanju ukrepov, ki so pogoj za mednarodno pomoč, opravijo hkrati. Kot razlog je ministrstvo izpostavilo »trenutno politično situacijo«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Trojka pristala na preložitev pregleda

Kot so ponoči sporočili iz ministrstva, je trojka pristala na preložitev pregleda. Inšpektorje tako v Lizboni pričakujejo konec avgusta ali v začetku septembra, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Strokovnjaki trojke naj bi novo revizijo na Portugalskem po prvotnem načrtu začeli izvajati v ponedeljek, prestavitev pa ni veliko presenečenje. Že predhodni pregled je bil namreč zaključen kasneje, kot je bilo načrtovano.

Trojka izvaja redne preglede portugalskega izvajanja reform in varčevalnih ukrepov, h katerim se je država zavezala v zameno za 78 milijard evrov mednarodne pomoči. Reševalni paket se bo iztekel junija 2014.

Zaostritev politične krize

Politična kriza na Portugalskem se je začela 1. julija, ko je odstopil finančni minister Vitor Gaspar, zaostrila pa se je, ko je iz protesta, ker je premier Pedro Passos Coelho za finančnega ministra imenoval Mario Luisa Albuquerqua, odstopil še zunanji minister in vodja manjše, konservativne koalicijske partnerice Paolo Portas.

V soboto so koalicijske partnerice sicer dosegle dogovor, ki naj bi omogočil preživetje desnosredinske koalicije. Dogovorile so se o imenovanju Portasa za podpredsednika vlade, ki bo odgovoren za koordinacijo ekonomske politike.

Portugalski predsednik Anibal Cavaco Silva je v sredo potrdil doseženi dogovor o preoblikovanju vlade, a očitno vendarle ni povsem zadovoljen, saj je predlagal dogovor med vlado in opozicijskimi socialisti.

Coelho pripravljen sodelovati s koalicijo

Coelho je danes sporočil, da je z opozicijo pripravljen sodelovati. V parlamentu je zagotovil, da je odprt za sodelovanje z opozicijo z namenom »odgovora na izzive, pred katerimi stojimo vsi«.

»Sklenimo dogovor, ki je v skladu z željami vseh: s katerim bomo uspešno zaključili program pomoči junija 2014,« je predlagal premier. Socialisti so sicer danes predlog zavrnili in pozvali k novim pogajanjem o določilih dogovora.

Vodja socialistov Antonio Jose Seguro je poudaril, da njegova stranka sprejema možnost pogovorov o gospodarski politiki. A morebitni dogovor bi moral vključevati vse stranke, ne le njegove stranke in vladne koalicije, je dejal.