Na današnjo obravnavo tožbe je bil danes kot priča vabljen takratni prvi mož Fructala Toni Balažič. Pojasnil je, da je Šrot na enem izmed sestankov direktorjev družb sistema Laško poudaril, da bodo v skupini delovali kot dvostopenjski koncern. Ena stopnja koncerna bo proizvajala pijače, v zgornjem delu koncerna pa bosta Infond Holding in Center Naložbe.

Šrot popolnoma nadrejen vsem v sistemu Laško

Balažič je pojasnil, da je Šrot poudaril pomen pomoči med družbami v sistemu. Predvsem je izpostavil, da si morajo družbe zagotavljati zmožnost, da se celoten paket Mercatorjevih delnic, ki je bil v lasti skupine Laško, nekoč proda v enem delu, saj bi to predstavljalo višjo ceno.

Direktorjem odvisnih družb je bilo, tako Balažič, tudi pojasnjeno, da so navodila v sistemu dovoljena ter da mora obvladujoča družba v primeru nastale škode zaradi danih posojil to povrniti. Balažič je ocenil, da je bil v omenjenem obdobju Šrot popolnoma nadrejen vsem v sistemu Laško.

Zavrnili dokapitalizacijo

Aprila 2009 je Fructal dobil navodilo, naj dokapitalizira Maksimo Holding. »Ocenili smo, da bi to lahko ogrozilo obstoj Fructala, zato smo to zavrnili,« je dejal Balažič, ki je bil zaradi te zavrnitve pričakoval, da ga bodo zamenjali.

Kot priča je bila na obravnavo tožbe danes vabljena takratna nekdanja finančna direktorica v Pivovarni Union, sedaj članica uprave te družbe, Mirjam Hočevar. Poudarila je, da se v Unionu razen po Šrotovih navodilih niso ukvarjali s posli z vrednostnimi papirji ali posojili, pač pa le s proizvodnjo pijač.

Finančne koordinacije ustavili leta 2009

Hočevarjeva je izpostavila, da je ob koncu leta 2008 ter v začetku leta 2009 dobivala jasna navodila desne roke Šrota Vesne Rosenfeld, kateri finančni posli in do kdaj naj se izvedejo.

V začetku leta 2009 pa so ustanovili t.i. finančne koordinacije, na katerih so se srečevali finančni direktorji odvisnih družb laške pivovarne. Na njih so dobivali navodila, katerim družbam, v kolikšnem znesku ter do katerega datuma naj katera izmed odvisnih družb nakaže posojilo.

Denar za tekoče poslovanje

Za finančno koordinatorko je Šrot postavil Mojco Međedović. Kot je poudarila Hočevarjeva, sta bila na teh koordinacijah prisotna tudi direktorja Centra Naložb in Infond Holdinga, ki sta pojasnjevala, koliko sredstev potrebujeta. »Nista razlagala, zakaj potrebujeta denar, odgovorila sta le, da za tekoče poslovanje,« je pojasnila Hočevarjeva. Dodala je, da je šlo za večje zneske in za pogosta posojila.

Međedovićeva pa je imela Šrotovo pooblastilo, da na teh koordinacijah poskrbi, da se likvidnostna sredstva Infond holdingu in Centru Naložb zagotavljajo redno.

Določene kredite vrnili

Določeni krediti so bili vrnjeni do konca leta 2008, po tem ne več in so sedaj predmet tega postopka. Štiri odvisne družbe Pivovarne Laško so vložile odškodninske tožbe zoper družbo Atka-Prima kot nekdanjo koncernsko krovno družbo laške pivovarne ter njenega lastnika in nekdanjega prvega moža Pivovarne Laško Šrota. Z njimi zahtevajo plačilo odškodnin v skupni višini 116,7 milijona evrov.

Doslej so na novogoriškem sodišču obravnavali tožbo Fructala proti Šrotu, Pivovarna Laško na celjskem, v Ljubljani pa poteka tožba Pivovarne Union.