Po zadnjih podatkih je bilo v današnjem nasilju v Kairu po navedbah bolnišničnih virov ubitih 42 ljudi, 322 pa ranjenih.

Muslimanska bratovščina trdi, da so Mursijevi pristaši ob zori mirno molili pred sedežem republikanske garde, ko je začela vojska nanje streljati. Vojska na drugi strani zatrjuje, da je "teroristična skupina" poskušala napasti sedež elitne republikanske garde ter da je bil pri tem ubit vojaški častnik, 40 ljudi pa je bilo ranjenih.

Egiptovska vojska je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še sporočila, da so aretirali okoli 200 ljudi, ki naj bi poskušali vdreti v klub republikanske garde v egiptovski prestolnici.

Oboroženi Mursijevi so nato danes zajeli dva vojaka, ki so ju prisilili, da sta sedla v vozilo in prek zvočnikov vzklikala gesla proti vojski in za Mursija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nasilje nastopilo le nekaj ur pred imenovanjem novega začasnega premierja

Do prelivanja krvi pred sedežem republikanske garde v Kairu je prišlo le nekaj ur pred tem, ko naj bi začasni predsednik Adli Mansur obelodanil ime začasnega premiera.

Britanska medijska mreža BBC ob tem povzema navedbe Muslimanske bratovščine, da naj bi Mursijevi privrženci mirno sedeli pred sedežem republikanske garde, ko je izbruhnilo nasilje. Vojska je po drugi strani sporočila, da je posredovala, ker je "skupina teroristov" skušala napasti vojašnice republikanske garde.

Do posredovanja vojske je prišlo davi okoli 4. ure zjutraj, medtem ko so se številni protestniki udeleževali jutranjih molitev. Strele naj bi sicer izzvala skupina protestnikov, ki je takrat skušala preplezati zidove sedeža predsedniške garde.

Po navedbah nekaterih očividcev naj bi sicer na protestnike streljala skupina moških v civilnih oblekah.

Izražali so podporo vojski in jezo nad ZDA zaradi domnevne podpore Mursiju

Na ulicah so se medtem v nedeljo zbrali tudi ljudje, ki podpirajo sredino vojaško odstavitev Mursija. Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da jih je bilo na trgu Tahrir v Kairu okoli 250.000. Izražali so podporo vojski in jezo nad ZDA zaradi domnevne podpore Mursiju ter njegovi Muslimanski bratovščini.

Prehodna vlada pod vodstvom predsednika vrhovnega sodišča Adlija Mansura naj bi medtem danes znova skušala imenovati novega premiera Egipta.

Skrajna islamska stranka salafistov Nur, ki je podprla odstavitev Mursija, je uvodoma blokirala imenovanje zanjo preveč sekularnega Nobelovega nagrajenca za mir Mohameda El Baradeja. Sedaj naj bi bil na vrsti levosredinski odvetnik Zijad Baha al Din, ki pa mu stranka Nur prav tako nasprotuje, ker je bil nekoč član El Baradejeve koalicije Fronta narodne rešitve.

Mursi je svoje podpornike pozval, naj branijo legitimnost demokratično izvoljene vlade

A v odzivu na današnje dogodke pred sedežem republikanske garde je stranka Nur danes sporočila, da se umika iz pogovorov o sestavi nove vlade. "Odločili smo se, da se v odgovor na pokol pred sedežem republikanske garde nemudoma umaknemo iz vseh pogajanj," je prek tvita sporočil tiskovni predstavnik strane Nader Bakar.

Od petka je v protestih proti odstavitvi Mursija po Egiptu umrlo že več deset ljudi. Mursi, ki se nahaja v priporu, je v nedeljo svoje podpornike pozval, naj branijo legitimnost demokratično izvoljene vlade in predsednika. Ruski predsednik Vladimir Putin je v nedeljo opozoril, da je Egipt vse bližje državljanski vojni.