S proračunskimi dokumenti so se prejšnji teden že seznanila vsa zainteresirana delovna telesa DZ, pri čemer so člani komisije za javne finance, v kateri ima večina opozicija, ocenili, da je premalo razvojno naravnan in da ne predvideva prave poti za izhod iz krize. Vlado so pozvali k spremembam rebalansa.

V proračun se bo letos po novih izračunih steklo slabih 8,1 milijarde evrov, kar je 527 milijonov evrov manj od načrtovanega v veljavnem proračunu. Ker se morajo nekoliko zvišati tudi odhodki, vlada z rebalansom predlaga, da se proračunski primanjkljaj zviša za pol milijarde evrov na 1,5 milijarde evrov oz. 4,4 odstotka BDP.

Ker je prejšnja vlada proračun načrtovala nerealno, se morajo odhodki iz proračuna zvišati za 10,5 milijona evrov na 9,6 milijarde evrov. S tem bo ob precejšnjih prerazporeditvah sredstev mogoče zagotoviti dodatnih 114 milijonov evrov za pokojnine ter 122 milijonov evrov za poplačilo dolga, več denarja pa se namenja tudi za plače javnih uslužbencev in javnih zavodov.

Odbor ima danes na dnevnem redu med drugim tudi predlog novega davka, in sicer naj bi ga v višini deset odstotkov obračunavali od prodajne cene srečk. Davek bodo morali plačevati prireditelji klasičnih iger na srečo, ki že napovedujejo, da ga bodo prisiljeni prenesti na potrošnike.

Odbor za finance podprl spremembe pri javnem naročanju

Odbor DZ za finance in monetarno politiko je podprl predlog novele zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja, s katero želi vlada povečati učinkovitost naročanja. Nekaj členov je pred obravnavo v DZ odprtih, saj je odbor nanje sprejel dopolnila koalicijskih strank, v katerih se deloma sledi pripombam zakonodajno-pravne službe.

Kot je povzela državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar, so v analizi, ki so jo lani naredili skupaj z drugimi ministrstvi, ugotovili, da se postopki oddaje javnih naročil vlečejo tudi zaradi zlorab postopka pravnega varstva. Zato predlagajo nekatere spremembe z namenom ohranitve učinkovitosti, pa tudi to, da bodo zahteve za pravno varstvo pri naročilih, sofinanciranih iz EU sredstev, obravnavane prednostno. Spreminja se sistem taks.

Čeprav je zakonodajno-pravna služba DZ opozorila na številne nejasnosti predloga, med drugim, da ta nejasno določa, katere so bistvene kršitve postopka javnega naročanja, kar bo verjetno podaljšalo revizijske postopke, je Vraničar pojasnila, da so pripombe natančno preučili in jih usklajevali, a pri nekaterih "niso našli skupnega jezika".