Program je stranka prilagodila v dveh delih, za dolgoročno in kratkoročno obdobje. Predvidene rešitve bodo podlaga za delo stranke in tudi prihodnje volitve, ki pa so, kot je Lukšič dejal na novinarski konferenci ob robu kongresa, vezane na uspeh aktualne vlade.

Prenova SD bo uvod v prenovo Slovenije

Če vladi ne bo uspelo, da bi padanje gospodarske rasti obrnila vsaj v stagnacijo, je ta »svojo misijo izpolnila«, a Lukšič meni, da do tega ne bo prišlo. Vlada ima po njegovih besedah potencial, da ta tok v Sloveniji obrne na bolje. Obenem pa je bil kongres tudi uvod v kampanjo za evropske volitve, ki bodo prihodnje leto aprila.

Lukšič je zagotovil, da bo prenova SD uvod v prenovo Slovenije. Po njegovih besedah lahko ljudem danes sporočijo, da jih slišijo in da potrebujejo le še njihovo podporo, da bi dosegli cilj in dvignili kakovost življenja za vse ljudi, ne le peščice. »Socialni demokrati imamo srce. To je edini rdeči monopol, ki je še ostal in desnica bi nam izruvala še tega. Srca ne damo,« je poudaril.

Korajža za ukrepanje

»Naš cilj je kvalitetno življenje vseh, ne le peščice prevarantov, ki so brez dela pridobili bogastvo in ga naložili v bančnih nebesih. Socialni demokrati ne kalkuliramo in ne kupčkamo za drobtinice: takšno razmišljanje v politiki Slovenijo vodi v pogubo,« je ob začetku kongresa poudaril Lukšič in dodal, da dokler bo večina v parlamentu podpirala tiste, ki so za razprodajo, bo Slovenija na razprodaji.

Po njegovem Slovenija rabi »korajžo za ukrepanje.« Poudaril je, da imajo dovolj poražencev, ki živijo v preteklosti. »Danes moramo vsi delati za skupno boljšo prihodnost. Neoliberalci so uspeli prepričati del ljudi, da verjamejo, kako denar dela denar. Zato so ljudi pretvorili v strošek,« je povedal.

Lukšič: Evropa je že desetletje v rokah desnice. Zato gre vse navzdol

Evropa je že desetletje v rokah desnice. Zato gre vse navzdol, je še poudaril predsednik stranke in dodal, da je nemogoče, da je EU namenila 1600 milijard za reševanje bank in samo 6 milijard za zaposlovanje mladih. Po njegovem je desna vlada leta 2007 postavila tarčo na hrbet socialne države in zanetila vojno svetov med javnim in zasebnim razmišljanjem.

»Zastopamo očiščenje slovenske politike. Zlorabo oblasti je treba odpraviti. Zato je pomemben boj proti korupciji na vseh ravneh. Omejiti je treba mandate županom, poslancem in ministrom. Ni dobro, če stranko vodijo iste osebe dvajset in več let,« je zaključil.

Predsednik SD je pred kongresom pojasnil, da dolgoročnih usmeritev zadnjega programa iz leta 2006 z naslovom Slovenija v vrhu sveta ne bodo bistveno spreminjali. Kar letos dodajajo v razpravo, so programi po posameznih ministrstvih oz. področjih, okrog katerih se bodo poskušali vsaj večinsko zediniti.

Okrepiti želijo socialno državo, javno šolstvo in zdravstvo ter pravično razdelitev premoženja in bremena krize

S programom želijo okrepiti socialno državo, javno šolstvo in zdravstvo ter pravično razdelitev premoženja in bremena krize. Poudariti želijo konkurenčno gospodarstvo z drugačnimi prijemi, kot so trenutni, ter ničelno stopnjo tolerance do davčnih utaj, davčnih oaz in korupcije.

Kot je navedeno v predlogu prenovljenega programa stranke z naslovom Pravičnost!, so program obogatili s kritičnim pogledom na procese, ki so Slovenijo »oslabili in jo spravili v položaj, ko je ogrožen njen samobiten razvoj«.

Slovenija nazaduje, ker je nasedla neoliberalnim konceptom

Za to gredo po Lukšičevi oceni »zasluge« predvsem »destruktivnim silam, na čelu katerih je SDS«. Kot je povedal medijem pred začetkom današnjega kongresa, mora Slovenija vzpostaviti večjo stopnjo stabilnosti. Zato so vse politične sile povabljene, da »se začnejo obnašati stabilizacijsko«.

V SD po Lukšičevih besedah namreč ugotavljajo, da Slovenija nazaduje, ker je nasedla neoliberalnim konceptom. Lani izvoljeni predsednik SD je napovedal tudi, da bo ključna tema kongresa vprašanje, kako stranko usposobiti, da jo bodo volivci prepoznali »kot alternativo temu, kar imamo zdaj«.

Za nov sistem univerzalnega socialnega zavarovanja

Temelj stabilnosti in vzdržnosti javnih financ v SD vidijo tudi v novem sistemu univerzalnega socialnega zavarovanja na osnovi progresivne obdavčitve, je razvidno iz predloga prenovljenega programa, ki ga na kongresu danes potrjujejo delegati stranke. Ti so razpravo o novem statutu že končali, trenutno pa so sredi razprave o nadgradnji programa.

Delegati so se lotili razprave o predlogu prenovljenega statuta in programa SD. V zvezi s statutom so bila predlagana nekatera manjša dopolnila v smeri bolj jasne opredelitve pravic članic in članov stranke, večje avtonomnosti občinskih organizacij in modernizacije v smislu prilagoditve volilnim enotam, je za STA pojasnil predsednik konference SD Dejan Levanič.

Slovenija v vrhu sveta

Glede programskega dela pa je Levanič izpostavil dva ključna procesa. Prvi je splošen del programa iz leta 2006 z naslovom Slovenija v vrhu sveta, ki govori bolj o vrednotah in načelni drži Socialnih demokratov, drugi dela pa je bolj vsebinski, saj predstavlja izhodišča politike SD. Ta drugi del je tudi ključen za pripravljenost stranke na morebitne predčasne volitve.

Po besedah Levaniča so sicer članice in člani na današnji kongres tudi prišli z željo po razpravi o pričakovanjih o politiki aktualne vlade, pa tudi o podrobnostih, ki morda izhajajo iz njihovega lokalnega okolja.

Iz predlaganega novega programa je sicer razvidno, da je najpomembnejši del sprememb osredotočen na pogled v prihodnost. Ključ do stabilnosti in vzdržnosti javnih financ v SD vidijo v pokojninski reformi, novem sistemu univerzalnega socialnega zavarovanja, novih posebnih davkih na nepremično premoženje ter večjih obremenitvah za obremenjevanje okolja in zdravja.

Porodniški dopust, otroški dodatek, šolanje ...

Po predlogu programa sodeč si v stranki želijo vzpostaviti nov sistem univerzalnega socialnega zavarovanja na osnovi progresivne obdavčitve. Po njihovem mnenju mora biti vsak državljan zavarovan za starost, zdravstveno oskrbo, starostno nego in brezposelnost. S tem sistemom pa bi uredili tudi nov sistem financiranja porodniškega dopusta, otroškega dodatka, starševske participacije plačila vrtca, šolanja in univerze.

O pokojninski reformi je v predlogu programa navedeno, da ta ni idealna in trajno ne rešuje demografskih izzivov. Tako v SD napovedujejo, da jo bodo popravljali ter s tem dosegli večjo pravičnost in postopnost.