Delodajalci in sindikati so enotni pri nasprotovanju predlagani ukinitvi usklajevanja zneskov davčnih olajšav in neto letne davčne osnove v lestvici za odmero dohodnine z inflacijo, so povedali na novinarski konferenci po seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) v Ljubljani.

Obremenitev neto plač

Andreja Poje iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) opozarja, da bo ukinitev usklajevanja obremenila neto plače, kar bo skupaj z drugimi ukrepi, kot sta dvig davka na dodano vrednost in napovedani davek na nepremičnine, manjšalo kupno moč in zasebno potrošnjo ter negativno vplivalo na bruto domači proizvod. Nasprotujejo tudi določilu, da se bo finančno ministrstvo o morebitnem usklajevanju odločalo vsako leto pri pripravi zakona o izvrševanju proračuna.

To, da je vlada ta določila vnesla v predlog po končanem usklajevanju, po mnenju Pojetove pomeni uvajanje zelo slabe prakse. Togo stališče ministrstva za finance, da se o tem ne bo pogovarjalo, skrbi tudi Janeza Posedija iz konfederacije sindikatov Pergam, ki opozarja, da ni analize učinkov. Pričakuje, da se zadeve ne bodo ustavile, in se sprašuje, kaj bo z minimalno plačo.

Poglabljanje problemov malega človeka

»Črtanje indeksacije je sicer evropski pristop k poglabljanju problemov, ki jih ima mali človek, ampak sedaj probleme dobiva tudi srednji sloj. Če se bo ta koncept izpeljal, bomo imeli na srednji in dolgi rok resne težave, da bomo o srednjem sloju sploh še govorili,« opozarja Posedi.

Svetovalec generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Goran Novković je dejal, da so pri nasprotovanju predlogu s sindikati enotni in skupaj pozivajo ministrstvo, naj pristane na dialog.

Zakon na septembrsko sejo po rednem postopku

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar, ki na novinarski konferenci ni sodelovala, je po besedah predsedujočega ESS Franca Zupanca povedala, da bo šel zakon na septembrsko sejo DZ po rednem postopku.

Se je pa ministrstvo za finance pripravljeno pogovarjati o določbah glede obdavčitve odpravnin. Po sedanjem predlogu se odpravnine po odpovedi pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas iz poslovnih razlogov in razloga nesposobnosti (do višine desetkratnika povprečne mesečne plače v Sloveniji) ne bi vštevale v davčno osnovo, pa se bi vanjo vštevale odpravnine po zaposlitvi za določen čas.

Odpravnine je treba enako davčno obravnavati

Sindikati in delodajalci so enotni, da je treba odpravnine enako davčno obravnavati. »Razlog so razmere v realnosti, ki so takšne, da skoraj nimamo zaposlovanja,« je dejal Novković in dodal, da predlagana ureditev pomenila še manj delovnih mest. »Iz tega zornega kota je predlog nesmiseln.« Upa, da se bodo z ministrstvom uspeli dogovoriti.

Socialni partnerji so razpravljali tudi o obdavčitvi poklicnih pokojnin. Na to temo se bo predvidoma v četrtek sestala posebna delovna skupina socialnih partnerjev, je povedal Zdenko Lorber iz sindikata Alternativa. Kot pravi, so z ogorčenjem ugotovili, da se ministrstvo s temi pokojninami ni podrobneje ukvarjalo. Po sedanjem predlogu bi bile obdavčene enako kot prihodki iz delovnega razmerja, kar je za sindikate nesprejemljivo. Vztrajali bodo pri tem, da mora biti obdavčitev poklicnih pokojnin enaka obdavčitvi starostnih pokojnin.

Državno lastništvo podjetij

ESS je na pobudo Pergama razpravljal tudi o državnem lastništvu podjetij in odgovornostih lastnika. Kot pravi Posedi, država v primeru zasebnih podjetij poudarja, da morajo lastniki izpolnjevati svoje naloge, v primeru državnih podjetij pa pogosto nihče ne prevzema odgovornosti za izpolnjevanje nalog lastnika in odgovornega upravljalca. Vlado so pozvali naj uredi področje upravljanja družb v državni lasti. Lober je povedal, da bodo ministrstvu znova poslali predlog, naj se zagotovi sodelovanje delavcev pri upravljanju državnega holdinga.

ESS se je na pobudo GZS seznanil tudi s stanjem v papirni industriji. Direktorica združenja za papirno in papirno predelovalno industrijo pri GZS Petra Prebil Bašin je izpostavila pomen te industrije, ki je izvozno usmerjena, in opozorila na velike obremenitve podjetij v panogi, med drugim prek stroškov za energijo, ki vključujejo različne dajatve.

Obremenitve z dajatvami so med različnimi ministrstvi - za finance, kmetijstvo in okolje, infrastrukturo in prostor, tudi za gospodarstvo - neusklajene, je opozoril Novković. Pozivajo jih, naj se uskladijo, sicer bo imela panoga, v kateri je tudi veliko tujih lastnikov, težave. Ob slabšem poslovnem okolju se lahko podjetja preselijo v tujino, največjo škodo pa bodo utrpeli zaposleni, dodaja.