Vrhovno državno tožilstvo se je namreč odzvalo na navedbe časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ki je v članku o zadevi Patria zapisal, da je bil postopek proti vodji opozicije v Sloveniji Janezu Janši in še dvema soobtoženima, ki se je na prvi stopnji končal z obsodilno sodbo, v nasprotju s temeljnimi načeli slovenske ustave in Evropske konvencije o človekovih pravicah. Navedel je tudi, da sta bila predsednik vrhovnega sodišča in generalni državni tožilec udeležena pri kršenju človekovih pravic in temeljnih svoboščin v času totalitarnega režima.

Poudarjajo, da izvajajo kazenski pregon zakonito in strokovno

Na državnem tožilstvu pa so prepričani, da so po vrsti odmevnih tožilskih primerov v zadnjem času zoper nekatere vidne nosilce politične in gospodarske moči v Sloveniji, ki so se končali z obsodilnimi sodbami, v zadevi Patria soočeni z napovedanimi "političnimi sredstvi" ter političnimi diskreditacijami tožilske organizacije in državnih tožilcev doma in zdaj tudi v tujini.

Poudarjajo, da državni tožilci izvajajo kazenski pregon zakonito in strokovno ter se ne opredeljujejo do posameznikov kot osebnosti, temveč do njihovih kaznivih dejanj, ne oziraje se na njihovo politično ali kakršnokoli drugačno pripadnost ali njihov družbeni položaj.

»Politične pritiske na pravosodje je treba odločno zavrniti«

Izrabljanje politične moči in družbenega vpliva posameznikov ter njihovo pričakovanje nedotakljivosti je v kazenskih postopkih po njihovih navedbah popolnoma nesprejemljivo in tudi nečastno. V postopku, v katerem še ni bilo dokončno razsojeno, pomeni takšno ravnanje nedopusten pritisk na organe, ki v njem sodelujejo, poudarjajo.

"Politične pritiske na pravosodje je treba odločno zavrniti, zlasti je to naloga predstavnikov oblasti, ki morajo pravosodju zagotoviti pogoje za delovanje in polno neodvisnost pri izvajanju njegovih nalog," še dodajajo s tožilstva.