Prvi sveženj slabih terjatev bodo po premierkinih besedah na slabo banko prenesli danes ali najpozneje v ponedeljek oziroma v torek.

"Danes nisem govorila z ministrom za finance. Govorila sva včeraj. On je rekel, da absolutno če ne danes, pa bo v ponedeljek, torek absolutno narejen prenos prvega, manjšega paketa, za katerega ne potrebujemo soglasja EU," je povedala Bratuškova.

Najprej bodo na slabo banko prenesli terjatve po tržni ceni

Na vprašanje, kakšna bo vrednost prvega svežnja, pa je odgovorila: "Ne znam natančno povedati. Mislim, da okoli 100 milijonov evrov, a lepo prosim, da me ne držite čisto za besedo. Govorimo o majhnem deležu, vse ostalo naprej govorimo o bistveno večjih številkah."

Najprej bodo namreč na slabo banko prenesli terjatve po tržni ceni, za katere ne potrebujejo zelene luči Bruslja, ki je nujna za prenos preostalih terjatev, pri katerih gre za državno pomoč.

O teh bo premierka danes govorila na sestanku s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Prosila ga bo za hitro odobritev prenosa preostalih terjatev in s tem reševanja največje slovenske banke, Nove Ljubljanske banke (NLB).

»Nikakor ne gre za neka dodatna preverjanja s strani EK«

"Z Barrosom se dobim na svojo željo. Nikakor ne gre za neka dodatna preverjanja s strani Evropske komisije. Sama sem želela še enkrat jasno povedati, kako zelo pomembno je za nas, da tudi tisti paket, za katerega potrebujemo soglasje EU, dobi soglasje za prenos čim prej," je pojasnila.

Čimprejšnje soglasje iz Bruslja je po njenih besedah nujno, da bodo lahko banke čim prej usposobili, da začnejo servisirati naše gospodarstvo. "Vsak izgubljen mesec je res izgubljen. To je edini namen današnjega sestanka," je poudarila.

Slovenska vlada je tudi prenos večjega dela terjatev sprva načrtovala do konca junija, a Bruselj prej zahteva izvedbo neodvisnega pregleda kakovosti aktive bank in stresnih testov. Pregled kakovosti aktive NLB že poteka, opravlja ga družba Deloitte.

Stresni testi se po besedah Bratuškove še ne izvajajo

Stresni testi se po besedah Bratuškove še ne izvajajo, a premierka ob tem opozarja, da se na tem področju stvari odvijajo iz dneva v dan, in dopušča možnost, da s kakšno stvarjo v tem trenutku ni seznanjena.

Neuradno se omenja, da bi lahko stresne teste izvajala ista družba, kot je preverjala pripravljenost španskih bank na šoke. Gre za svetovalno družbo Oliver Wyman.

Premierka ni želela ugibati o tem, kdaj bodo pregled aktive in stresni testi izvedeni in kdaj bo Bruselj prižgal zeleno luč za prenos preostalih terjatev NLB na slabo banko.

Pojasnila je, da od Barrosa danes ne pričakuje kakšne konkretne zaveze in da ne želi špekulirati z datumi.

Verjame pa, da po izvedbi vseh pregledov Evropska komisija ne bo imela več problemov s soglasjem vsaj za reševanje največje banke. Pri tem je še enkrat poudarila, da si to soglasje želijo "čim prej".

Komisija pozdravlja prve korake prenosa terjatev na slabo banko

Po srečanju s komisijo sta se obe strani strinjali, da je celovita reforma bančnega sektorja jedro slovenskih reformnih načrtov. Komisija in predstavniki slovenske oblasti so se prav tako strinjali, da je sistemsko očiščenje bank nujno, so sporočili v komisiji.

"Zato komisija pozdravlja prve korake slovenskih oblasti pri pripravi prenosa terjatev na slabo banko ter za zagon pregleda kakovosti aktive bank in stresnih testov. Pomembno je, da se proces nadaljuje naglo, a da se ob tem ne ogrozi njegove verodostojnosti in kakovosti," so poudarili.

V komisiji so še izpostavili, da se slovenske oblasti in komisija "trdno strinjajo", da bruseljska priporočila, ki jih je komisija objavila 29. maja in jih je danes potrdil vrh, predstavljajo "celovit in trden okvir za reforme, potrebne za odpravo presežnih makroekonomskih neravnovesij" v Sloveniji.

Če bo Slovenija te reforme izvajala "temeljito in odločno", bodo okrepile zaupanje trgov in zagotovile vzdržno rast.