Novinar britanskega Guardiana Glenn Greenwald, ki je prvi pričel objavljati zaupne dokumente NSA, ki mu jih je posredoval Snowden, je povedal, da je Snowden različnim ljudem po svetu posredoval zakodirane kopije dokumentov, za vsak primer, če bi se njemu kaj zgodilo.

»Snowden se je izjemno zavaroval s tem, da je zagotovil, da imajo različni ljudje po vsem svetu te dokumente, ki bodo tako prišli v javnost, tudi če se njemu kaj zgodi,« je povedal Greenwald. Dodal je, da so ti dokumenti zakodirani in da Snowden gesel, ki jih odklepajo, še ni posredoval svojim kontaktom.

Snowden mu je tudi dejal, da je organiziral, da tisti, ki trenutno posedujejo zakodirane informacije, dobijo poln dostop do njih v primeru, če se njemu kaj zgodi.

Letalske karte ne more kupiti

Snowden se sicer po navedbah letališkega osebja že četrti dan nahaja v tranzitnem predelu letališča, poroča nemška tiskovna agencija dpa. 30-letnik je sicer ostal brez veljavnega potnega lista, kar pomeni, da ne more izkazati svoje identitete, kupiti letalske karte in posledično tudi odpotovati.

Washington, ki je Snowdnu preklical potni list, od Moskve zahteva izročitev »izdajalca skrivnosti«. Ruski predsednik Vladimir Putin je v torek to možnost zavrnil, češ da je Snowden »svoboden mož«, ki ni nikoli prečkal ruske meje in v Rusiji ni storil nikakršnega prekrška.

Ker se Snowden zadržuje v tranzitnem območju letališča, namreč ni šel mimo ruske mejne kontrole. Putin je vseeno pozval prva moža ruske in ameriške tajne službe, naj preučita primer. Obenem je zavrnil namige, da Rusija Snowdna načrtno zadržuje na letališču in da ga tam zaslišujejo ruski vohuni.

Potuje z dokumentom posebnega statusa begunca

Prvi mož spletne strani WikiLeaks Julian Assange, ki Snowdnu pomaga pri begu, medtem ko je sam ujet na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, je pred tem sporočil, da je Snowden Hongkong zapustil s pomočjo dokumenta, ki dokazuje, da mu je Ekvador podelil poseben status begunca. Ni pa jasno, ali lahko s tem dokumentom tudi nadaljuje potovanje.

Ekvador na Snowdnovo prošnjo za podelitev azila še ni odgovoril. Ekvadorski zunanji minister Ricardo Patino je danes poudaril, da bi lahko odločanje o prošnji trajalo več tednov. »Za odločitev v primeru Assangea smo potrebovali dva meseca, zato ne pričakujte, da bomo odločitev sprejeli prej,« je opozoril. Sicer pa je Patino zagovarjal dejanje Snowdna, za katerega pravi, da »osvetljuje« prakse delovanja ZDA.

Možna destinacija tudi Venezuela

Venezuela je ena od držav, ki se jo omenja kot morebitno destinacijo Snowdna.

Z nekdanjim ameriškim analitikom sicer potuje predstavnica WikiLeaksa Sarah Harrison, ki jo pri WikiLeaksu označujejo za novinarko in pravno podpornico, čeprav nima pravne izobrazbe. Harrisonova je bila praktikantka britanskega centra za raziskovalno novinarstvo, kjer je tudi spoznala Assangea. Od tam je prestopila k WikiLeaksu.