Tožilstvo je poleg tega doseglo še dosmrtno prepoved opravljanja javnih funkcij. Kazen še ni pravnomočna. Obramba je trdila, da je Berlusconi nedolžen, in zahtevala oprostilno sodbo.

Berlusconi je v pisni izjavi, ki jo je objavil nekaj ur po razsodbi, ponovil, da je nedolžen, sodnike pa obtožil pregona. "Resnično sem bil prepričan, da bom oproščen, saj ni bilo absolutno nobene možnosti, da bi me na podlagi dokazov spoznali za krivega," je zapisal. Poudaril je, da se bo temu uprl, ker je "absolutno nedolžen" in ker ne želi opustiti boja za resnično svobodno in pravično Italijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako Berlusconijevi odvetniki kot tudi poslanci njegovega desnosredinskega zavezništva so se na visoko kazen odzvali z ogorčenjem. Njegov odvetnik Nicolo Ghedini je menil, da je obsodba "daleč od vsake logike". "Absurdno je, da je sodišče Berlusconiju naložilo višjo kazen, kot jo je zahtevalo tožilstvo," je poudaril Ghedini in sodišče v Milanu obtožil pristranskosti.

»Italijanska demokracija je ogrožena«

Poslanec desnosredinskega zavezništva Gianfranco Rotondi je medtem govoril o "državnem udaru", s katerim naj bi želeli medijskega mogotca Berlusconija umakniti s politične scene. "Italijanska demokracija je ogrožena. Brez zločina in brez dokazov je bil obsojen eden glavnih akterjev italijanske politike v zadnjih 20 letih," pa je menil Berlusconiju naklonjeni senator Lucio Malan.

Na drugi strani je manjša skupina protestnikov pred sodiščem po razglasitvi razsodbe navdušeno vzklikala in ploskala ter prepevala italijansko himno.

Sodba bi lahko oslabila vladajočo koalicijo

Analitiki so po poročanju britanskega BBC opozorili, da bi lahko imela razsodba velike politične posledice za Italijo. Oslabila bi namreč lahko vladajočo koalicijo premiera Enrica Lette, ki je odvisna od podpore Berlusconijeve stranke Ljudstvo svobode.

Berlusconijevi strankarski kolegi pa so že zavrnili kakršne koli posledice obsodbe. Desnosredinsko zavezništvo bo ostalo zvesto vladi Lette, je poudaril poslanka Daniela Santanche. Da se bo nekdanji premier "obnašal odgovorno in še naprej podpiral vlado", je zagotovil tudi nekdanji italijanski pravosodni minister in Berlusconijev zaupnik Nitto Palma.

Levosredinska Demokratska stranka, druga ključna vladna stranka, je sporočila le, da je seznanjena s sodbo in da "spoštuje odločitve, ki jih sodišče sprejema avtonomno, kakršnekoli že so".

Proces v primeru Ruby ne teče le proti Berlusconiju

V sodnem procesu, ki je trajal več kot dve leti, Berlusconiju sodijo zaradi obtožb, da je imel spolni odnos z maroško prostitutko Ruby v času, ko je bila stara 17 let, kar sicer oba zanikata. Ob tem naj bi leta 2010 zlorabil uradni položaj, ko je posredoval pri policiji za izpustitev Ruby iz zapora.

Po navedbah Berlusconijeve obrambe je bil nekdanji premier zgolj "človeški", ker je dal denar Ruby. Berlusconi poleg tega trdi, da je Ruby iz zapora pomagal, ker mu je lagala, da je sorodnica egiptovskega voditelja Hosnija Mubaraka in se je želel izogniti mednarodnemu škandalu.

Proces v primeru Ruby pa ne teče le proti Berlusconiju, pač pa tudi proti trem njegovim sodelavcem, ki naj bi novačili ženske za zabave "bunga bunga" v vili nekdanjega italijanskega premiera.

Če bo Berlusconi obsojen v primeru Ruby, bo to že njegov drugi sodni poraz v zadnjih nekaj dnevih. Prejšnji teden je italijansko ustavno sodišče zavrnilo pritožbo prvaka desnice Berlusconija v primeru Mediaset, v katerem je bil nekdanji italijanski premier obsojen na štiri leta zapora.

Berlusconi je bil v primeru Mediaset obsojen zaradi utaje davkov, prizivno sodišče pa je obsodbo enkrat že potrdilo. Berlusconi se je nato pritožil zaradi postopka na ustavno sodišče. A ker je ustavno sodišče njegovo pritožbo zavrnilo, lahko Berlusconija zapora reši le še pritožba na kasacijskem sodišču, ki naj bi odločilo do konca letošnjega leta. Če bo obsodba zdržala tudi na tretji stopnji, bo moral Berlusconi v zapor, odreči pa se bo moral tudi položaju v parlamentu.