Okoli 20.000 vernikov evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi, ki ima v Sloveniji 14 cerkvenih občin, bo kmalu dobilo novo vodstvo. Za mesto novega škofa se potegujeta dva evangeličanska duhovnika, in sicer Geza Filo iz Ljubljane in Leon Novak iz Murske Sobote. Predsedstvo cerkve pa poleg škofa tvori tudi inšpektor in tudi za to mesto, ki ga trenutno še zaseda Aleksander Kerčmar, je komisija prejela dva predloga. Kandidata sta Majda Andrejek in Johann Laco, oba pa za to izpolnjujeta vse pogoje. Geza Erniša, tudi član parlamenta svetovne luterantske zveze, se od škofovskega trona torej poslavlja, saj se za tretji mandat po statutu evangeličanske cerkve niti ne more potegovati.

Erniša ostaja škof

Kot pojasnjuje Erniša, bi se celotnemu cerkvenemu vodstvu, torej ne le njemu, pač pa tudi inšpektorju in drugim, mandat lahko podaljšal za največ eno leto le, če nihče od predlaganih kandidatov ne bi dobil večinske podpore. A Erniša na volitvah, ki bodo že ta petek, zapletov ne pričakuje in tako bodo evangeličani novega škofa, tudi uradno, ustoličili še letos, in to na svečanosti, na katero bodo povabili tudi vse tuje visoke cerkvene predstavnike. Na vprašanje, ali bi se lahko zgodilo, da bi kdaj v prihodnosti na tem položaju videli tudi škofinjo, Erniša odgovarja: »V luterantskih protestantskih cerkvah je veliko žensk na najvišjih položajih. In če bi bilo naše volilno telo pripravljeno na kandidatko in bi ta dobila večinsko podporo, je to povsem mogoče.«

Geza Erniša je evangeličansko cerkev prvi mandat vodil kot senior, šele zatem je bil dvakrat zapored izvoljen za škofa. »Dejansko sem na čelu te cerkve tri mandate, to pa zato, ker sem bil sprva le senior, potem pa se je sinoda odločila, da bo naša cerkev bolj prepoznavna, če bo prav tako imela škofa. Ker pa se ta naziv ni mogel podeliti za nazaj, sem lahko še dvakrat kandidiral in obakrat tudi dobil vso podporo,« pojasnjuje Erniša svoje dolgoletno poslanstvo na vrhu evangeličanske cerkve. Tudi njemu pa, tako kot drugim, škofovski naziv pripada še naprej. Sam bo, kot je povedal za Dnevnik, do upokojitve, do katere mu manjkajo še tri leta, opravljal delo duhovnika v Moravskih Toplicah.

Upajo, da bo tudi novi škof enako strpen

Evangeličani upajo, da bo tudi novi škof imel podobna stališča kot sedanji, predvsem pa, da bo enako strpen, zaradi česar so Ernišo posebej cenili. Njegova strpnost je prišla še posebej do izraza ob razpravah o družinskem zakoniku, ko evangeličanska cerkev edina ni pristopila k podpisu skupne izjave z drugimi verskimi skupnostmi in se izrekla proti zakoniku. »Menim, da so bile razprave o družinskem zakoniku vodene preveč politično, zato nikomur nismo želeli sugerirati, kako naj se odloči. Osebno sicer menim, da je novo življenje mogoče spočeti le v skupnosti moškega in ženske, a se moramo hkrati zavedati, da obstajajo tudi drugačne skupnosti, ki imajo pravico živeti po svoje. A tisti, ki so v manjšini, nimajo pravice vsiljevati svoje volje drugi strani, kot tudi mi nimamo pravice vsiljevati svoje volje drugim,« pravi Erniša, ki ob tem priznava, da se, tako kot drugi, sicer tudi evangeličani soočajo z upadanjem števila članstva. A to po njegovem nikakor ni odraz slabega dela cerkve, pač pa velikega nesorazmerja med številom rojstev in smrti. A kljub temu ljudje k njim še pristopajo, tudi ko so že odrasli. »Lani, na primer, smo imeli 34 pristopov in le en uradni izstop,« pove Erniša. In pristavi, ima seveda vsak pravico, da se svobodno odloča o tem, član katere cerkve bo.