Recepu Tayyipu Erdoganu po več kot dveh tednih kljub koncesijam protestnikom ni uspelo demonstrantov prepričati, naj končajo svoje proteste. Danes je podpredsednik vlade Bulent Arinc, ki je sicer v preteklih dveh tednih poskušal s spravljivejšim tonom od premiera miriti demonstrante, poskrbel za precejšnjo zaskrbljenost. Napoved, da bi lahko na turške ulice za zajezitev demonstracij odkorakala vojska, je dokaz, da razmere še zdaleč niso pod nadzorom.

»To je katastrofa za to vlado. Še posebej za to, ker je bila ta vlada veliki zagovornik demilitarizacije države,« je dejal Aktar. Erdogan je v svojem drugem in tretjem mandatu namreč ostro nastopil proti vojski. Na zatožno klop je postavil generale, ki so pred desetletji v državi izvedli državne udare.

Vlada razmer ni obladovala

Aktar je sicer ukrep večjega vladnega zanašanja na varnostne sile sicer pričakoval. »Vlada je popolnoma nezmožna nadzorovati in upravljati s krizo. To, da sedaj ta vlada razmišlja o posredovanju vojske, je fantastičen paradoks.«

Kaj se je torej zgodilo, da so razmere izšle izpod nadzora vlade AKP. So razmere sploh kdaj obvladovali, vprašamo Aktarja.

»Ne, vlada jih nikoli ni nadzorovala. Edini način, kako se v tej državi upravlja s krizami, je represija. Kar vidimo sedaj, ni krizni menedžment. To je še en dokaz za nesposobnost upravljanja s krizami v tej državi.«

Razmere v Turčiji Aktar opisuje kot zelo napete. »Ljudje so v pričakovanju, kaj se bo zgodilo. So zelo zaskrbljeni.«

Način, kako se je Erdogan loteval protestniške krize v zadnjih dveh tednih, pri Aktarju ne naleti na pozitiven odziv. »Še naprej žali vsaj polovico prebivalstva države, če ne več. Skoraj polovico prebivalstva je namreč razglasil za svojega sovražnika. To je zelo zaskrbljujoče.«

Če pride na cesto vojska, sledi policijska ura

Kriza je bila sicer po Aktarjevem mnenju odpravljena že v soboto, ko so mladi počasi odhajali s parka Gezi. Toda nenadoma je Erdogan na srečanju stranke v Ankari zaukazal, da se mora park Gezi nemudoma izprazniti. »Pol ure pozneje jih je policija že napadla. Ali je bila to kalkulirana poteza, ne vemo. Vsekakor pa je Erdogan sto odstotno odgovoren za to, kar se danes dogaja v Turčiji,« je pristavil.

Če bo vojska prišla na ceste, bo po Aktarjevem mnenju zagotovo vzpostavljena policijska ura. Še naprej se bodo (negativno, op. a.) odzivale borze. »Turčija ta čas resnično plove v neznano,« je zaključil.