V pismu, poslanem na Evropsko radiotelevizijsko zvezo (EBU), je generalni direktor RTV Slovenija Marko Fillipiše, da je javna radiotelevizija pomembna pridobitev evropske demokracije. Kot navaja, v kriznih razmerah, »ki se jih vsi zavedamo«, tudi javni mediji racionalizirajo delovanje, a kljub varčevanju uresničujejo svoje poslanstvo.

» To ni pot iz krize, temveč njeno poglabljanje«

Zato zaposleni na RTV Slovenija in Filli po navedbah slednjega z ogorčenostjo spremljajo dogajanje, povezano z ERT v Grčiji, »državi, ki je zibelka evropske demokracije in kulture«. Izražajo protest zaradi odločitve o prenehanju njenega delovanja in odpustitvi 2.656 delavcev, ki jim izražajo vso podporo. »Ukinitev javnega rtv-servisa v katerikoli državi sveta je grožnja demokratičnemu razvoju. To ni pot iz krize, temveč njeno poglabljanje,« so zapisali in dodali, da s padcem javnega medija pade tudi demokracija.

Na zaprtje grške javne radiotelevizije so se odzvali tudi v gibanju in stranki TRS. Kot so zapisali, je javna radiotelevizija v službi celotne javnosti in ne oblasti. Zato ostro zavračajo vsako prilaščanje medijev tako doma kot v tujini. Prizadetim novinarjem v Grčiji pa izražajo podporo.

Novinarji naj bi stavkali do zgodnjih jutranjih ur torka naslednji teden

Grška vlada je namreč v sredo ukinila javno radiotelevizijo, pri tem pa pojasnila, da jo bodo ponovno zagnali konec avgusta s samo še približno 1200 zaposlenimi. Do zdaj je bilo v njej zaposlenih več kot 2600 ljudi.

Zaradi ukinitve je bila v sredo v Grčiji izpeljana splošna stavka, že tretji dan pa v podporo svojim kolegom na ERT protestirajo novinarji. Iz stavke so izključeni zgolj mediji, ki prenašajo signal ERT in prikazujejo program, ki ga v znak kljubovanja vladni odločitvi še vedno ustvarjajo novinarji ERT.

Novinarji, ki delajo za televizije, radie, tiskane in spletne medije naj bi stavkali do zgodnjih jutranjih ur torka naslednji teden. Iz stavke so izključeni zgolj mediji, ki prenašajo signal ERT in prikazujejo program, ki ga v znak kljubovanja vladni odločitvi še vedno ustvarjajo novinarji ERT.

(EBU) je včeraj ponovno vklopila predvajanje ERT

Kot so pojasnili pri EBU, ji je uspelo povezati 24-urni prenos programa novinarjev ERT z naročniki satelitske televizije v Grčiji, pa tudi drugo po Evropi, Aziji in Oceaniji.

Odločitev EBU je še en izziv za grškega premiera Antonisa Samarasa, ki se je za zaprtje ERT odločil v okviru varčevalnih ukrepov države. Radiotelevizijo je obtožil »prekomernega zapravljanja in pomanjkanja transparentnosti«. Predsednik EBU Jean-Claude Philippot naj bi se s Samarasom o tem danes pogovarjal v Atenah.

Odločitvi sta nasprotovali tudi obe koalicijski partnerici Samarasa - socialistični Pasok in Demokratska leva stranka. Predsedniki strank naj bi o tem vprašanju razpravljali v ponedeljek.