»Naše potrpljenje je pri koncu. Zadnjič svarim. Ne bomo več čakali. Umaknite se in nam pustite, da ukrepamo proti ilegalnim organizacijam,« je po poročanju turških medijev dejal Erdogan.

Pozval je tudi, naj starši iz parka umaknejo svoje otroke.

Predlagali referendum

»Morda bomo načrt dali na referendum ... V demokracijah šteje le volja ljudi,« je v sredo po Erdoganovem srečanju s protestniki dejal tiskovni predstavnik Erdoganove vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) Huseyin Celik. »Menimo, da se bodo ljudje po tej gesti odločili za odhod domov,« je dodal.

Ostajajo z zahtevami in spalnimi vrečami

Turški protestniki pa so mu odgovorili, da bodo ostali v carigrajskem parku Gezi. »Ostali bomo v parku Gezi z vsemi našimi zahtevami in spalnimi vrečami,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila skupina Solidarnost s Taksimom. Ob tem so v skupini zavrnili tudi predlog o razpisu referenduma o spornem urbanističnem načrtu, ki je bil povod za proteste.

Številni protestniki možnost referenduma zavračajo. Sporen urbanistični načrt je medtem postal tako spolitiziran, da bi šlo za referendum o Erdoganovi prihodnosti, vprašanj svoboščin, temeljnih pravic in kaznovanja odgovornih za policijsko nasilje pa se ne more obravnavati na tak način, so po navedbah nemške tiskovne agencije dpa sporočili protestniki.

»To je velik zalogaj za premierja, ki je v zgodnji fazi protestov dejal, da bodo z načrti nadaljevali in da ne misli upoštevati izgrednikov,« meni turški ekonomist Inan Demir. »Ne pričakujemo, da se bodo protesti končali zaradi njegovega predloga o referendumu, čeprav pa bo bolj na kompromis pripravljeni duh vlade pomagal ublažiti domači politični pritisk.«

Spopadi med protestniki in policijo v parku in na bližnjem trgu Taksim potekajo že skoraj dva tedna. Protestniki so napovedali, da parka ne bodo zapustili, vse dokler vlada ne bo opustila spornega urbanističnega načrta, piše britanski BBC.

Protesti so ponoči in danes zjutraj nadaljevali

V Carigradu so minili mirno in brez posredovanja policije kot dan pred tem, ko je več sto turških policistov ob podpori oklepnih vozil vdrlo na trg Taksim v Carigradu in proti protestnikom uporabilo solzivec in vodne topove.

Turški notranji minister Muammer Güler je zasedbo parka Gezi označil za nevzdržno. Po poročanju turških medijev za Gülerja ni dopustno, da se ljudje v parku zadržujejo 24 ur na dan. Policija ne bi smela posegati v ustavno dovoljeno svobodo misli ljudi, toda trenutna situacija v Geziju se ne more nadaljevati, še meni minister.

Protivladni protesti so se ponoči nadaljevali tudi v Ankari, kjer pa je policija z uporabo dimnih bomb protestnike razgnala, navaja dpa.

ZDA in EU pozivata k dialogu

Turški predsednik Abdullah Gul, ki je bolj spravljiv kot Erdogan, pravi, da je dolžnost vlade, da se spopade s kritikami, hkrati pa je poudaril, da so nasilni protesti povsem druga zgodba. »Če ljudje nečemu ugovarjajo, moramo z njimi stopiti v dialog, poslušati, kaj želijo povedati, to je naša dolžnost. Tiste, ki pa se ob tem poslužujejo nasilja, je potrebno izločiti. Tako nasilje ne bi bilo dovoljeno v New Yorku, niti v Berlinu.«

ZDA , ki je v preteklosti Erdoganovo Turčijo dajala za vzgled muslimanske demokracije, od katere bi lahko profitirale tudi države na Bližnjem vzhodu, so izrazile skrb zaradi nedavnih protestov in pozvale k dialogu med vlado in protestniki. EU je tudi izrazila skrb zaradi ravnanja policije na trgu Taksim in pozvali Erdoganovo vlado v preiskavo primerov neprimerne uporabe sile.

»Kdo ste vi, da boste sprejemali odločitve o Turčiji?«

V Strasbourgu je danes Evropski parlament sprejel sicer nezavezujočo resolucijo, ki obsoja »nesorazmerno« uporabo sile proti protestnikom. Resolucija tudi obžaluje »nepripravljenost turške vlade in Erdogana na korake v smeri sprave«.

Erdogan je v odzivu poudaril, da ne priznava nobene odločitve Evropskega parlamenta v zvezi s Turčijo, saj ta ni članica EU. »Kdo ste vi, da boste sprejemali odločitve o Turčiji?« je vprašal evropske poslance.