Premiera sta na skupni novinarski konferenci današnje pogovore označila kot plodne in koristne, pri tem pa izrazila odločenost obeh vlad po dodatni krepitvi že sedaj zglednega sodelovanja in odnosov med državama, še posebej gospodarskih. "Italija je izrazila svoj interes za proces privatizacije, ki trenutno poteka v Sloveniji," je dodal Letta in napovedal, da bodo "zato delali na tem, da se bodo italijanska podjetja vključila v ta proces".

Na vprašanje STA, kje imajo italijanska podjetja konkreten interes, pa je izpostavil letališki, poštni in bančni sektor. Dodal je še, da si to vprašanje zasluži posebno pozornost, saj je tako v interesu javnih kot zasebnih podjetij v Italiji, in da se je zato odločil, da se bo del uslužbencev vlade s tem poglobljeno ukvarjalo.

Premierka Bratušek ob tem na novinarsko vprašanje glede načrtovanega drugega paketa privatizacije ni hotela konkretno odgovoriti, pa tudi ne glede pričakovanega izkupička od prvega paketa. Kot je dejala, ima vlada narejeno oceno, koliko pričakuje od prodaje podjetij, da pa o tem ne želi javno govoriti.

Pred zaključeno pripravo strategije Bratuškova ne želi špekulirati

Glede nadaljnje privatizacije je pojasnila, da je v pripravi celotna strategija upravljanja javnega premoženja, ki naj bi bila pripravljena do jeseni, septembra ali oktobra, in da dokler ne bo pripravljena, ne želi špekulirati o tem, katera podjetja bodo prodali. Poudarila je še, da bo v tej strategiji "zelo natančno določeno, kaj je strateško premoženje za državo, ki ga ne bomo prodajali, kaj bomo v celoti prodali, kje pa bomo mogoče ostali delni lastniki".

Izpostavila je še, da sta v pogovoru z Letto poudarila tudi potrebo po okrepitvi gospodarskega in infrastrukturnega sodelovanja. Tako da sta se dogovorila za ustanovitev poslovnega sveta, "kjer bomo manj govorili in več realizirali". Glede gospodarskega sodelovanja je Letta še pozdravil izraženo pripravljenost Slovenije za sodelovanje na Expo 2015 v Milanu.

Po besedah Lette sta vladi danes potrdili tako vezi med državama kot tudi manjšinama, in sicer tako s pogovori o vprašanjih manjšin kot tudi s skupnim srečanjem s predstavniki slovenske in italijanske manjšine.

"Menim, da je to dodaten dokaz naše volje, da dodatno in še naprej utrjujemo in utrdimo vezi med državama," je dejal Letta. "Močno sodelovanje med Slovenijo in Italijo v okviru EU je danes storilo velik korak naprej," je dodal.

Ključno vprašanje je zaposlovanje mladih

Bratuškova je glede tega izrazila zadovoljstvo, da bo z delom kmalu nadaljevalo stalno delovno omizje za vprašanje Slovencev v Italiji, ki ga je italijanska vlada ustanovila v okviru notranjega ministrstva.

Premiera sta še izpostavila skupna stališča glede dveh ključnih vprašanj prihodnjega vrha EU - da mora vrh konec junija dati konkretne rezultate glede zmanjševanja brezposelnosti med mladimi in da morajo na vrhu dopolniti zadolžitve, ki so jih glede bančne unije sprejeli na prejšnjem vrhu.

Premierka, ki je izpostavila, da je bila ključna beseda današnjih pogovorov sodelovanje, je dodala, da sta posebno pozornost namenila vprašanjem izhoda iz krize, izmenjala izkušnje glede ukrepov, izpostavila pa eno pomembnejših tem - zaposlovanje mladih, ki je po mnenju obeh ključno, saj sta tudi sami s tem soočeni.

Letta je še dodal, da je bil jeseni povabljen na več dogodkov v Sloveniji, tudi na košarkarsko prvenstvo, za konec leta pa naj bi državi v Ljubljani tudi pripravili dvostransko srečanje.

Bratuškova jutri še v Vatikanu

Premierka, ki je na prvem delovnem obisku v Rimu, se je popoldne sešla še s predsednikom Italije Giorgiom Napolitanom. Ob navzočnosti obeh premierov sta pred tem generalni direktor javne agencije za spodbujanje podjetništva, inovativnosti, razvoja, investicij in turizma (Spirit) Boštjan Sklar in sorodne italijanske agencije ICE Ricardo Monti podpisala memorandum o razumevanju.

Premierka bo obisk sklenila v četrtek v Vatikanu, kjer se bo srečala z državnim tajnikom, kardinalom Tarcisiom Bertonejem, v zasebno avdienco pa jo bo sprejel tudi novi papež Frančišek.