Na trgu Taksim, ki leži v osrčju novega dela Carigrada, pretekle dni pa je kipel od množice protestnikov, danes vlada neprijetna tišina, pišejo tuji mediji. Tišina sledi napeti, neprespani noči številnih, ki so bili v bližini trga, kjer je na stotine policistov z vsemi možnimi sredstvi s Taksima »odstranjevalo« neželene protestnike, ki jih premier Recep Tayyip Erdogan označuje za vandale in anarhiste.

Na Taksimu ponovno promet

Od zgodnjega jutra je Taksim pod strogim nadzorom policije, ki umika prazne doze solzivca in ostanke protestniških barikad. Po več kot desetih dneh so na trg znova zapeljali avtomobili in avtobusi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Spopadi med Erdoganovimi policisti in protestniki so vrhunec dosegli na 12. dan demonstracij, katerih vzvod predstavlja napoved postavitve že 93. nakupovalnega središča v Carigradu, ki ga želijo umestiti na prostor, kjer se trenutno bohoti park Gezi. Ravno vanj so se pred solzivcem na Taksimu zatekli številni (miroljubni – tako vsaj nenehno ponavljajo sami) protestniki. »Hočemo biti slišani in spoštovani,« je za CNN povedala ena od protestnic. »Nismo pa vandali ali kriminalci,« je dodala.

Taksim se je kopal v solzivcu

Včeraj zvečer se je, kot že toliko večerov prej, na Taksimu zbralo na tisoče protestnikov, ki pa so jih razgnali vodni topovi, gumijasti naboji in solzivec. Tega naj bi bilo po poročanju prisotnih toliko, da se je trg kopal v njem. Prostovoljci so v bližini postavili nekaj improviziranih bolnišnic, v katerih so zdravili ranjene v spopadih. Mnogi so se po zatočišče zatekli ravno v park Gezi, kamor je policija napovedala, da ne bo vdrla. Čeprav je bila večina protestnikov mirna, pa jih je nekaj policiste vendarle obmetavalo s kamenjem in steklenicami, poroča BBC. Varnostnim silam je v določenem trenutku uspelo počistiti Taksim, a so se protestniki kmalu vrnili nazaj.

Preberite še: “Protesti v Turčiji bodo trajali do izpolnitve zahtev demonstrantov”

Carigrajski guverner Husejn Avni Mutlu je pred dnevi še skušal pomiriti s spravljivimi besedami, za katere pa v torek zvečer ni bilo več prostora. »Vztrajno bomo nadaljevali z odstranjevanjem protestnikov, podnevi in ponoči, dokler ne bomo s trga umaknili vseh protestnikov in bo ta spet odprt za vse ljudi,« je bil jasen. »Vse, ki ste na Taksimu ali protestirate kje drugje, iskreno prosim, da zapustite prizorišča in končate incidente. Pošiljam vam ljubezen. Vsem, ki želite nadaljevati nasilje, pa sporočam, da je konec,« je Erdogan dejal v televizijskem nagovoru.

Zaščita koščka narave sredi urbane džungle

Kot največjega sovražnika v njihovi želji po zaščiti majhnega koščka narave sredi urbane džungle protestniki vidijo ravno premierja, ki pa je včeraj napovedal ničelno toleranco do protestov. »Kaj so pričakovali? Da bomo pokleknili pred njimi?« je svojim poslancem v Ankari postavil retorično vprašanje. Demonstrantom, ki jih je v preteklih dneh označil tudi že za vandale in anarhiste, očita poskus gospodarskega strmoglavljenja države, po drugi strani pa jim očita, čeprav hoče park ravno sam zravnati s tlemi, da zasedajo površino, ki je sicer namenjena sprehodom.

Pogovori s protestniki - da ali ne?

Še zjutraj ni bilo znano, ali se bo turški premier danes sestal z organizatorji protestnikov. Ti so za BBC povedali, da jih o tem nihče ni obvestil, pa tudi, če bi se želel pogovoriti z njimi, bi srečanje zavrnili. Tako niso vedli, s kom naj bi se Erdogan danes srečal, ne prepoznajo pa nobenega od njihovih imen. CNN je vendarle poročal, da se bodo predstavniki protestnikov danes srečali s premierjem, po poročanju BBC-ja pa se bo srečal z neko igralko, pevko in pa pisateljem, za katere upa, da mu bodo lahko pomagali pri posredovanju pri protestih. Številni protestniki sicer pravijo, da so po nepričakovanem zatrtju demonstracij izgubili zaupanje v kakršen koli dialog. Ob tem poudarjajo, da so bile skupine, ki so vabljene na pogovore, skrbno izbrane s strani vlade. Protestniki poudarjajo še, da jih je nasilje le še utrdilo v njihovem nasprotovanju.

Okoljevarstveni protest prerasel v protest zoper vladi

Turško protestno gibanje se je začelo 31. maja kot okoljevarstveni protest proti novemu urbanističnemu načrtu za Carigrad, v okviru katerega so oblasti želele pozidati območje sedanjega parka Gezi. Protesti so se nato razširili po državi in prerasli v proteste proti Erdoganovi vladi.

Proteste že od začetka spremlja policijsko nasilje, v katerem so (domnevno) umrli štirje ljudje, ranjenih pa je bilo okoli 5000 ljudi. Ključen očitek protestnikov na račun vlade je, da postaja preveč avtoritarna in da poskuša ustavno sekularni Turčiji vsiliti islamistične reforme.