Kot je v izjavi za javnost po srečanju pojasnila Nussdorferjeva, je pobud s področij pravosodja precej. Ljudje opozarjajo, da se nekateri postopki vlečejo nerazumno dolgo. V nekaterih primerih pa tudi niso zadovoljni z odločitvijo.

A Nussdorferjeva opozarja, da varuh ne more sprejemati drugačnih odločitev. Ljudi lahko opozori na ustrezne poti, ki so jim na voljo in jih morda niti ne poznajo, kot tudi na brezplačno pomoč, za katero bi si želeli, da bi bila še širša. Kot pravi varuhinja, ljudje od varuha pričakujejo zelo veliko, a varuh lahko deluje le, če gre za zlorabo oblasti ali prepočasne postopke.

Minister Pličanič je varuhinjo seznanil in ji izročil pred kratkim podpisano besedilo zaveze sodstva in vlade državljankam in državljanom, s katero se zavezujeta k bistvenemu skrajšanju sodnih postopkov.

Količina pobud, pritožb, obupanih pozivov in zlasti njihova vsebina pa po ministrovih besedah kažejo na to, da so v slovenskem pravosodju poleg problema učinkovitosti še kakšni drugi problemi. Kot je dejal, je z varuhinjo govoril tudi o tem v želji, da se skupaj in v sodelovanju še z nekaterimi drugimi institucijami, kot je protikorupcijska komisija, lotijo tega vprašanja in poskušajo ugotoviti, ali in v kakšnem obsegu imamo opravka še z drugačnimi pojavi. Pri čemer, je pojasnil Pličanič, misli zlasti na korupcijo.

V današnjem pogovoru se konkretnih, aktualnih primerov niso dotaknili. "Mislim, da je prav, da jih prepustimo pravosodju, ki odloča na več stopnjah," je dejala varuhinja. So pa na primer spregovorili tudi o razmerah v zavodih za prestajanje kazni, kjer je po njenih besedah treba paziti, da so tudi zaposlenim zagotovljeni primerni pogoji.

Tematik, ki so jih odprli, pa je toliko, da so se dogovorili za še pogostejša srečevanja v prihodnje, tudi v ožjih skupinah, je še dodala.