Zgodaj zjutraj je na Taksim, središče skoraj dva tedna trajajočih protestov, vdrlo več sto policistov in z njega pregnalo protestnike. Policija je poleg tega z buldožerji odstranila barikade, ki so jih po umiku policije v začetku meseca postavili protestniki.

Med obema skupinama so nato več ur potekali spopadi, pri čemer je policija uporabljala solzivec in vodne topove, nekaj protestnikov pa je policiste obmetavalo z molotovkami, pirotehničnimi sredstvi in kamni.

Zvečer pa se je policija nenadoma umaknila na vzhodno stran trga in s tem omogočila protestnikom, da so že 12. noč zapored napolnili območje. Kmalu zatem je vnovič posredovala proti njim s solzivcem in vodnimi topovi, poroča AFP.

Policijska jutranja akcija je presenetila protestnike, od katerih so številni še spali v bližnjem parku Gezi, saj je do nje prišlo le nekaj ur potem, ko je premier Recep Tayyip Rrdogan za sredo napovedal srečanje s predstavniki protestnikov.

Policisti protestnikom: Nočemo vas poškodovati

»Če ne boste metali kamenja, ne bo potrebe po uporabi solzivca,« je dopoldne policija opozorila manjšo skupino razburjenih protestnikov. »Nočemo vas poškodovati, zato vas, prosim, upoštevajte naša navodila.« Razpoloženje v parku Gezi, kjer se je vse začelo, je bilo mirno. Policisti so prek megafona protestnike obveščali, da v park ne bodo prišli, vendar pa protestniki pravijo, da jim ne verjamejo. Poročevalec BBC meni, da gre za nameren prikaz moči, ki bi lahko ogrozil za sredo napovedane pogovore premiera Erdogana s predstavniki protestnikov.

Ena od protestnic je za CNN povedala, da se večina protestnikov zadržuje prav v tistem parku, kjer mirno protestirajo in kričijo slogane.

Protestniki »umazali podobo Turčije«

Guverner Carigrada Huseyin Avni Mutlu je zagotovil, da namen policijske akcije ni pregon protestnikov, ampak odstranitev znakov in fotografij s kipa Atatürka in bližnjega kulturnega centra. »Parka Gezi in Taksima se ne bomo dotaknili,« je zagotovil protestnikom, ob tem pa jih opozoril, naj bodo pozorni na škodljiva dejanja provokatorjev.

Kasneje je protestnike na trgu obtožil, da so »umazali podobo Turčije«, odgovornost za današnje spopade s policijo pa je pripisal »marginalcem«.

Protestniki sicer vztrajajo, da jih policijske akcije ne bodo prestrašile. Prek spleta se že spodbujajo k nadaljevanju demonstracij, nove proteste pa načrtujejo tudi za trg Taksim. »Erdogan ne razume ničesar,« je poudaril eden od protestnikov na trgu. »Bali smo se, da se bo to zgodilo,« je še dodal.

Sicer pa potek dogajanj na trgu ni povsem jasen. Potem ko so namreč javnost obšli posnetki protestnikov, ki v policijo mečejo molotovke, je časnik Hurriyet objavil trditve več pripadnikov opozicije, da ljudi, ki so napadli policiste, prej ni bilo med demonstranti. Na nekaterih fotografijah je tudi videti, da imajo nasilni protestniki v rokah radijske postaje, kar še krepi prepričanje demonstrantov, da gre za vladne agente, ki naj bi namenoma sprožali spopade.

Erdogan: Poskus gospodarskega strmoglavljenja države

Turški premier je danes napovedal ničelno toleranco do protestov. »Te epizode je sedaj konec. Ne bomo kazali nikakršne tolerance več,« je poudaril. Sporočil je, da so demonstracije doslej terjale štiri smrtne žrtve, ob tem pa se je zahvalil vodstvu policije, katere nasilno posredovanje je branil v luči vandalizma protestnikov.

Erdogan je nagovoril poslance svoje stranke AKP v Ankari in demonstrantom očital vandalizem in uničevanje lastnine. Po njegovem mnenju gre za poskus gospodarskega strmoglavljenja Turčije, namen protestov pa naj bi bil tudi prestrašiti morebitne vlagatelje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

So mislili, da bo oblast pokleknila pred njimi?

Erdogan je demonstrante ob tem danes pozval, naj se umaknejo iz carigrajskega parka Gezi. »Pozivam jih, naj se umaknejo iz parka, in to jih prosim kot premier,« je poudaril po poročanju britanskega BBC.

»Kaj so pričakovali demonstranti? Da bomo pokleknili pred njimi?« je v govoru, ki ga je večkrat prekinil aplavz, še dejal Erdogan. »Žal mi je, a park Gezi je namenjen sprehodom, ne okupaciji,« je še zabrusil.

Množični protesti v Turčiji so se začeli kot okoljevarstveni protest proti novemu urbanističnemu načrtu za Carigrad, v okviru katerega so oblasti želele pozidati območje sedanjega parka Gezi.

Umrle štiri osebe

Policija je proti protestnikom že ob začetku protestov uporabila solzivec in vodne topove, pri čemer je bilo poškodovanih več tisoč ljudi, za posledicami nasilja med spopadi pa so umrli štirje.

Ob policijskem nasilju so se protesti kmalu razširili v druga turška mesta, med drugim v Ankaro in Izmir, in se usmerili v protest proti turškemu premierju Recepu Tayyipu Erdoganu in njegovi islamsko-konservativni stranki.

Ključen očitek protestnikov na račun vlade je, da postaja preveč avtoritarna in da poskuša ustavno sekularni Turčiji vsiliti islamistične reforme.