S Putinom sta po navedbah kabineta izraelskega premiera govorila o vse bolj zapletenih razmerah v Siriji, pri čemer je Netanjahu opozoril, da se njegova država pri zagotavljanju varnosti ne more zanesti na mednarodne sile. To je po njegovih besedah pokazal »razpad enot ZN na Golanski planoti«.

O varnostnih problemih tudi s Kerryjem

Avstrija se je namreč minuli teden odločila za umik vseh svojih 380 mirovnikov z Golanske planote, ker naj bi bile tamkajšnje razmere zaradi bližine spopadov med sirskimi uporniki in režimskimi silami prenevarne. Moskva je kmalu zatem ponudila, da bi Avstrijce nadomestili ruski pripadniki mirovnih sil.

Netanjahu je napovedal, da se bo o teh varnostnih problemih prihodnji teden pogovarjal tudi z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, ki prihaja na obisk.

Mednarodna skupnost mora storiti več za pomoč prebivalstvu Sirije

Britanski zunanji minister William Hague je danes opozoril, da bodo zmage sirskega režima v spopadih z uporniki v zadnjem tednu otežile organizacijo mirovnih pogajanj in onemogočile njihov uspeh. Medtem pa je glavna sirska opozicijska koalicija v soboto ponovno zatrdila, da se ne bo udeležila predlagane mirovne konference.

Hague je dejal, da je »zaskrbljujoče in obžalovanja vredno«, da mirovne konference v Ženevi ne bodo ta mesec. Ponovil je opozorilo, da mora mednarodna skupnost storiti več za pomoč prebivalstvu Sirije.

»Režim je dosegel več zmag in to ponovno na račun velikega števila mrtvih in z nasiljem nad civilnim prebivalstvom. To bo otežilo organizacijo mirovne konference v Ženevi in poslabšalo možnosti za njen uspeh. Zaradi nedavnih uspehov sirski režim ne bo želel popuščati, opozicijo pa bo težko prepričati k sodelovanju,« je menil Hague.

Orožje bi lahko prišlo v napačne roke

»Način, kako se razmere v Siriji spreminjajo, nam ne bo pomagal pri doseganju politične in diplomatske rešitve konflikta,« je dejal britanski zunanji minister. Vseeno se prizadevanja za organizacijo mirovnih pogovorov v Ženevi. »A do pogovorov ne bo prišlo v naslednjih nekaj tednih, kar je zaskrbljujoče in obžalovanja vredno,« je še povedal.

Hague je ob tej priložnosti ponovil, da Velika Britanija še ni sprejela odločitve o oboroževanju opozicijskih upornikov v Siriji, a je potrdil, da bo o tem v vsakem primeru sprva moral glasovati britanski parlament. Nekateri poslanci so izrazili skrb, da bi lahko orožje prišlo v napačne roke.

Stopnja, ki je ne gre več ignorirati

Medtem pa je sirska opozicija v Carigradu v soboto znova zavrnila možnost mednarodnih mirovnih pogovorov, saj da so nedavni dogodki v vojni »zaprli vrata« za kakršnokoli politično iniciativo. »Kar se danes dogaja v Siriji, popolnoma zapira vrata kakršnikoli razpravi o mednarodnih konferencah in političnih iniciativah,« je na novinarski konferenci v Carigradu dejal vodja opozicijske Nacionalne koalicije George Sabra. »Vojna, ki jo vodijo režim in njegovi zavezniki v regiji, je dosegla stopnjo, ki je ne moremo ignorirati,« je dodal.

Režimske sile so sicer v soboto zavzele še zadnjo utrdbo upornikov na območju mesta Kusair, ki je bilo prizorišče srditih bojev v zadnjem času. Pri zavzetju Kusaira je režimu pomagalo libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah.