Kitajski državni časnik China Daily, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa, piše, da so nekatera kitajska podjetja zaradi kopičenja negotovosti že začela zapuščati EU in iskati priložnosti v drugih regijah.

Korak v smer trgovinskega protekcionizma

Kitajski časopis Global Times medtem poroča, da odločitev Bruslja za uvedbo začasne dajatve predstavlja korak v smer trgovinskega protekcionizma. Kot poudarja, gredo pravila mednarodne trgovine najbolj na roko velesilam, Kitajska pa v tej luči prehiteva ZDA in EU.

Evropska komisija se je v torek za uvozne dajatve za kitajske proizvajalce solarnih plošč odločila kljub nasprotovanju večine članic EU. Prvi mesec, torej do 6. avgusta, bo dajatev 11,8-odstotna, nato pa 47,6-odstotna.

Protidampinška preiskava evropskega vina

Kitajska je v sredo vrnila udarec Bruslju in sprožila protidampinško preiskavo evropskega vina. Več podrobnosti niso izdali, so pa dejali, da Kitajska »močno nasprotuje« odločitvi Bruslja in da so carine »nepravični davki«.

Ta preiskava bi najbolj prizadela Francijo, Španijo in Italijo, torej države, ki so največje zagovornice dajatev za kitajske proizvajalce solarnih plošč.

Trgovinski spor med pomembnima partnericama se tako zaostruje, zato se že vrstijo pozivi k pogajanjem.