»Maja se je brezposelnost še naprej zmanjševala. Ker se je pri zavodu prijavilo manj brezposelnih kot v aprilu, več pa se jih je zaposlilo, smo zabeležili največje medmesečno znižanje števila brezposelnih v letošnjem letu,« ugotavlja zavod.

Brezposelnost se je zmanjšala v vseh območnih službah zavoda

Maja se je na novo prijavilo 6926 brezposelnih, kar je 15,4 odstotka manj kot aprila in 6,9 odstotka več kot maja lani. Med novoprijavljenimi je bilo največ brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas (3417), sledili so trajno presežni delavci in stečajniki (1670) in iskalci prve zaposlitve (823).

Od 9682 brezposelnih, ki jih je zavod maja odjavil iz evidence, se je zaposlilo oz. samozaposlilo 6464 oseb, kar je 1,9 odstotka več kot aprila in 38,4 odstotka več kot maja lani.

To zvišanje na letni ravni je danes na novinarski konferenci po seji vlade izpostavila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. Kot je dejala, je to povezano z ukrepi aktivne politike zaposlovanja, pri kateri se ministrstvo trudi črpati čim več sredstev in programe prek zavoda izvajati.

Več zaposlovanja mladih z znižanjem stroškov

Navedla je tudi podatek, da se je od aprila do maja letos zaposlilo šest odstotkov več mladih kot v enakem obdobju lani. Glede zaposlovanja mladih je napovedala, da bodo v interventnem zakonu ob rebalansu letošnjega proračuna sprejeli določbo, da bodo lahko delodajalci ob zaposlitvi brezposelne osebe, stare do 29 let, za nedoločen čas pravico, da do dve leti ne plačujejo svojega dela socialnih prispevkov.

"Gre za oprostitev, ne refundacijo. Pričakujemo, da bomo s tem delodajalcem zmanjšali stroške za zaposlovanje mladih in pripomogli k temu, da bo na našem trgu dela zaposlenih več mladih, predvsem do 29 leta, pri katerih govorimo o diplomantih oz. tistih s terciarno izobrazbo," je dejala ministrica. Računajo, da bi to lahko v poštev prišlo pri okoli 9000 mladih.

Brezposelnost se je maja v mesečni primerjavi zmanjšala v vseh območnih službah zavoda, največ na Ptuju (-5,2 odstotka) in v Murski Soboti (-4,3 odstotka).

Glede na lani se je najbolj povečala v Ljubljani

Glede na maj lani pa se je brezposelnost najbolj povečala v območnih službah Ljubljana (+17,9 odstotka), Nova Gorica (+15,7 odstotka) in Koper (+15,5 odstotka). Zmanjšala se je le v Murski Soboti, za odstotek.

V strukturi brezposelnih se je glede na april zmanjšal delež brezposelnih v starosti od 15 do 29 let, povečala pa sta se deleža starih od 30 do 39 let in starejših od 50 let. Večji je tudi delež dolgotrajno brezposelnih, trajno presežnih delavcev oz. brezposelnih zaradi stečajev, žensk, brezposelnih s terciarno izobrazbo in s srednjo splošno oz. strokovno izobrazbo.

V letni primerjavi pa je med brezposelnimi več žensk, več brezposelnih v starosti od 15 do 29 let in od 30 do 39 let, večji je tudi delež iskalcev prve zaposlitve. Povečal se je delež brezposelnih s terciarno izobrazbo ter delež brezposelnih s srednjo splošno oz. strokovno izobrazbo, medtem ko sta se deleža brezposelnih brez strokovne izobrazbe in brezposelnih s poklicno izobrazbo zmanjšala.

Na novo se je prijavilo 46.007 brezposelnih

V prvih petih mesecih letos je bilo na zavodu v povprečju prijavljenih 122.172 brezposelnih, kar je 9,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani.

Na novo se je prijavilo 46.007 brezposelnih, kar je 18,7 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Največ oseb se je prijavilo, ker so izgubile zaposlitev za določen čas (24.976 oz. 24,5 odstotka več kot v lanskem obdobju), sledili so iskalci prve zaposlitve (5595 oz. 52,8 odstotka več kot v lanskem obdobju) in trajno presežni delavci oz. stečajniki (9573 oz. 1,7 odstotka več kot v lanskem obdobju).

Iz evidence se je odjavilo skupaj 45.492 brezposelnih, od teh 29.973 zaradi zaposlitve, kar je 9,1 odstotka več kot v lanskih prvih petih mesecih.