Tarče novinarja Jonathana Calverta in njegovih kolegov so bili trije člani lordske zbornice, vsi trije s plemiškim naslovom. Novinarji so se jim predstavili kot lobisti nekega južnokorejskega podjetja, ki se ukvarja s sončno energijo, trojica pa jim je bila očitno pripravljena v zameno za plačilo ponuditi svoje usluge, kar dokazujejo danes objavljeni video posnetki.

Med drugim naj bi bili pripravljeni v parlamentu med drugim javno zastavljati določena poslanska vprašanja, lobirati pri ministrih ter gostiti različne dogodke v prostorih prestižne lordske zbornice. V zameno naj bi, kot se je dogovarjal eden od lordov, prejeli med 10.000 in 12.000 funtov mesečno.

Eden od "ujetih" lordov - John Laird iz Severne Irske, ki pripada vladajočim konservativcem - je že odstopil. Preostala dva lorda - laburista Johna Cunninghama in Briana Mackenzieja - je njuna stranka medtem suspendirala, poročajo tuje tiskovne agencije. Vsi trije bodo sedaj tarča preiskave, krivdo pa zaenkrat zanikajo.

Pred dvema letoma afera z evropskimi poslanci

Novinarji Sunday Timesa pod krinko so pred več kot dvema letoma na podoben način poskrbeli za afero v Evropskem parlamentu. Takrat so posneli štiri evropske poslance - poleg Avstrijca, Romuna in Španca tudi Slovenca Zorana Thalerja -, ki naj bi bili v zameno za denarno podkupnino pripravljeni poskrbeti za sprejetje določenih dopolnil k evropski zakonodaji.

Na Otoku sicer s pomočjo raziskovalnih novinarjev različnih medijev že nekaj časa prihaja na dan podkupljivost tamkajšnjih politikov. V petek so tovrstne obtožbe "odnesle" člana spodnjega doma britanskega parlamenta, konservativca Patricka Mercerja.

Mercerja so - tako kot tudi lorda Lairda, ki so se ga zatem lotili še novinarji Sunday Timesa - zasačili novinarji Daily Telegrapha in programa BBC Panorama. Oba naj bi pristala, da bosta v zameno za 24.000 funtov v letu dni na različne načine skušala doseči, da se odpravi ukinitev članstva v Commonwealthu, ki je zaradi kršitve človekovih pravic doletela Fidži.

Britanski premier David Cameron je sedaj pod še dodatnim pritiskom, da čim prej predstavi že v koalicijski pogodbi leta 2010 obljubljeni register lobistov.