Hagel je pozval Peking, naj spoštuje mednarodne norme odgovornega ravnanja v kibernetskem prostoru. Kot je dodal, je bilo oblikovanje skupne delovne skupine za kibernetsko varnost pozitiven korak v dialogu med ZDA in Kitajsko na tem področju.

Da so Haglove izjave izzvale nezadovoljne odzive kitajske direktorice centra za kitajsko-ameriške obrambne odnose pa poroča Washington Post. Generalmajorka Yao Yunzhu je od Hagla namreč zahtevala pojasnila v zvezi z okrepitvijo ameriške vojaške prisotnosti v regiji.

»Hvala, ker ste nekajkrat omenili Kitajsko,« je rekla le nekaj minut po govoru ameriškega obrambnega ministra. Dodala je, da Kitajska vse večje ameriško posvečanje pozornosti na Pacifik razume kot odziv na vse večji vpliv Kitajske in njenih vojaških sposobnosti. Hagla je vprašala, kako ji lahko zagotovi, da je ameriška vojaška prisotnost v regiji del načrta za pozitivnejše odnose s Pekingom.

»To je v resnici bistvo tesnejših donosov med vojskami,« se je odzval Hagel. »Nočemo napačnih kalkulacij, nesporazumov in napačnih interpretacij. Edini način za doseganje tega je komunikacija.«

Hagel je o tej temi, ki v zadnjem času bremeni odnose med državama, govoril le nekaj dni pred načrtovanim prvim srečanjem ameriškega predsednika Baracka Obame z novim kitajskim državnim in partijskim voditeljem Xi Jinpingom, ki bo 7. in 8. junija v kalifornijskem Palm Springsu.