»Reprezentanca je izredno kakovostna. Glede na imena se lahko vsaj enakovredno kosamo z vsemi nasprotniki iz srednjega razreda. Prav vsak dvoboj bo težak, morda še najbolj s Francozi, ki zadnja leta ogromno vlagajo v vaterpolo in so na pripravah že več kot mesec dni,« je o nasprotnikih povedal Primož Troppan, ki je hkrati tudi trener kranjskega Triglava, slovenskega predstavnika v jadranski ligi. Kot selektor pravi, da mora opravljati več organizacijskih vlog kot v klubu, pri čemer izpostavi spremljanje igralcev in koordinacijo med igralci in vodstvom reprezentance.

Nekdaj uspešni vaterpolist, ki je celotno kariero preživel v kranjskem Triglavu, le za eno sezono je bil posojen v Opatijo, v dejstvu, da je z nekaterimi reprezentanti v preteklosti delil slačilnico, ne vidi težav. »Odnosi so le malo bolj prijateljski,« pravi in hitro doda, da so vsi igralci pravi profesionalci. V vaterpolu se je znašel po naključju. Ko so se kot otroci s sovrstniki podili po kranjskih ulicah, igriščih in okoli bazenov, so ga slednji najbolj pritegnili. »Konec koncev pa bi se lahko odločil tudi za košarko, nogomet ali kakršen koli drug šport. Bili smo zunaj od jutra do večera in vsak si je izbral tisto, kar ga je v tistem trenutku najbolj veselilo.« V karieri, ki jo je sklenil leta 2007, je kar šestnajst let nastopal za slovensko reprezentanco.

Ker je v tem času nabral ogromno izkušenj, je ocenil, da bi jih bilo smotrno prenesti na mlade, in se hitro odločil za trenerski poklic. »To me veseli, poleg tega pa rad delam z ljudmi in sem z njimi v stiku.« A ker stanje v slovenskem športu na sploh po njegovih besedah ni rožnato, ob tem opravlja tudi poklic nepremičninskega posrednika. »Od športa se v Sloveniji težko živi. Redki imajo ta privilegij,« pravi in doda, da so tudi v tujini redki vaterpolski klubi, pri katerih se da bajno zaslužiti. »Zneski niso visoki. Vaterpolist v desetletni karieri ne more zaslužiti toliko, da bi bil preskrbljen do konca življenja.«

Vaterpolo se v Sloveniji in tujini sooča z velikimi problemi. Troppan omeni, da bodo nujne korenite spremembe in da bo treba vaterpolo podobno kot preostale športe narediti medijsko bolj popularen. »Ob samih tekmah bi morali dodati spremljevalni šov, ki bi prav tako privabil gledalce. V nasprotnem primeru se nam ne piše prav dobro.«

Prepričan je, da bi bilo treba vaterpolo promovirati kot najboljši možen šport, ki ga lahko otroci izberejo za treniranje v mladosti, saj je zelo zdrav za psihofizični razvoj. »Ni poškodb, ne trpijo kosti, sklepi, mišice in kite kot pri drugih športih. Na tem bi bilo treba največ delati. Otroci s težavami v rasti in razvoju in tudi dihalnimi težavami so se skozi vaterpolo razvili v čudovite osebnosti.«