Kot so po seji vlade sporočili iz urada za komuniciranje, je vlada sprejela izhodiščni razrez odhodkov proračuna države po predlagateljih finančnih načrtov in po virih sredstev (integralna sredstva, namenska sredstva, namenska sredstva EU in slovenska udeležba) ter za cilj določila primanjkljaj proračuna države v višini 1,5 milijarde evrov.

Do uveljavitve rebalansa je vlada sprejela tudi ukrep začasnega zadržanja izvrševanja državnega proračuna na integralnih postavkah državnega proračuna, s katerim se ustavi prevzemanje obveznosti v letošnjem letu. Proračunski uporabniki imajo omejene pravice porabe, kot je določeno z izhodiščnim razrezom, ki bo v skladu s proračunsko proceduro predmet nadaljnjih usklajevanj.

Oster konflikt s sindikati

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture Slovenije (Sviz) v pričakovanju izhodišč za rebalans proračuna opozarjajo na nedopustnost posegov v standarde in normative. Izhodišča namreč prinašajo globoke reze, po besedah resornega ministra Jerneja Pikala pa se s takšnim predlogom posegu v standarde in normative ne bo mogoče izogniti.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je spomnil, da so se pred nekaj dnevi dogovorili o povprečno 1,28-odstotnem znižanju plač v javnem sektorju, to pa je tudi vse, kar jim lahko vzamejo do konca leta 2014. Če gre za kakršne koli dodatne posege, ki bi morda šli celo v spremembo standardov in normativov v izobraževanju, "potem to pomeni oster konflikt s sindikati, kršitev dogovorov in na nek način nadaljevanje istega z drugačnimi sredstvi, kot je to počela prejšnja vlada", je dodal.

Po Štrukljevih besedah bi šlo v tem primeru za ponovne nerazumne posege v javno šolstvo, ki so ena redkih, če ne edina še primerjalna prednost Slovenije. "Zato bo naš odgovor temu primeren, uporabili bomo vsa razpoložljiva sredstva, ki jih imamo, če bi dejansko šlo za to," je napovedal. Štrukelj sicer dvomi v te informacije, saj je minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant s sindikati podpisal tudi maksimalno možno odpuščanje v prihodnjem letu, to je en odstotek. To po njegovem mnenju tako rekoč onemogoča kakršne koli posege v standarde in normative.

Erjavec: Ministrstvo lahko kar zaprejo

Sicer so v sredo zvečer prejela predlog za rebalans proračuna ministrstva. Rezi so očitno močni - v resorju zunanjega ministra Karla Erjavca je predvideno 20-odstotno znižanje sredstev, minister za izobraževanje Jernej Pikalo pa je posvaril, da se s takšnim predlogom posegu v standarde in normative ne bo mogoče izogniti.

Zunanji minister Karl Erjavec je povedal, da je za njegovo ministrstvo predvideno več kot 20 minutno zmanjšanje proračunskih sredstev. ''Če se bo to res zgodilo, to pomeni, da lahko ministrstvo kar zapremo.'' Od 84 milijonov evrov naj bi do konca leta prejeli namreč le 66 milijonov, kar je pa za delovanje ministrstva po njegovem premalo in ne bi pomagalo niti zapiranje veleposlaniških mest po svetu. ''Zavedam se, da je treba varčevati, ampak je to treba početi tam, kjer lahko.''

Na vprašanje, ali misli s tem tudi na diplomatska predstavništva, pa je odgovoril, da "tudi to ne pomaga". Kot je menil Erjavec, bodo o tem danes razpravljali na seji vlade, dogovorjeno znižanje sredstev pa da bo verjetno malce manjše.

Erjavec je sicer novinarjem tudi ponovil, da DeSUS ne bo pristal na znižanje pokojnin in da se o tem sploh ne bodo pogovarjali.

Tudi Pikalo oster

Največje varčevanje naj bi po neuradnih informacijah čakalo izobraževanje in znanost. Govori se, da naj bi bili ob 65 do 80 milijonov evrov.

Če bodo predvidene številke, ki jih minister za izobraževanje Jernej Pikalo ni ne potrdil ne zanikal, obveljale, bo treba poseči tudi v standarde in normative tako v predšolski vzgoji kot v osnovnih, srednjih šolah in na fakultetah. ''To bo slabo za otroke ter za raziskovalni in razvojni preboj te države. V tem času, ko najbolj potrebujemo kvaliteto, jo znižujemo v vsej šolski vertikali,'' je bil pred sejo vlade ogorčen minister.

Doslej je bil namreč prepričan, da v standarde in normative ne bo treba posegati, kar je poudaril tako ob nastopu svoje funkcije kot še nekajkrat kasneje. Na ministrstvu so pred tem pripravili še deset alternativnih predlogov za varčevanje v šolstvu, ki so jih posredovali ministrstvu za finance ravno z namenom, da bi standarde in normative pustili nedotaknjene. A njihova usoda po ministrovih besedah, dokler ne bodo ''številke jasnejše'', še ni znana.

"Izjemno slabo bi bilo, da v tem času, ko najbolj potrebujemo kakovost, to znižujemo v osnovnem, srednjem in visokem šolstvu," je dejal Pikalo.