Danes bo dokončno znano, ali bo Tomaž F. Lovše težave družbe Diners Club Slovenija rešil sam ali pa bo moral njene upravljalske vajeti prepustiti bankam upnicam z Unicreditom na čelu. Kot nam je namreč zatrdil Lovše, je njegovo podjetje z Britanskih Deviških otokov Findale Enterprises Limited včeraj prejelo kupnino od prodaje italijanske družbe Diners Club Italia. Slovenski Diners jo bo po njegovih navedbah prejel danes, s tem denarjem pa naj bi poplačal zapadle obveznosti do trgovcev.

Koliko znaša kupnina, ki jo bo plačal ameriški kupec (najverjetneje gre za družbo Discovery Financial Services, lastnika franšize Diners), ni znano. A v vsakem primeru sta pred Lovšetom še dve visoki oviri. Prva se nanaša na več kot 30 milijonov evrov vredno kreditno linijo, ki jo ima Raiffeisen Bank International (RBI) odprto do Diners Cluba Italia. Po naših informacijah se je rok za poplačilo omenjene linije, ki je pogoj za izpeljavo prodaje italijanske družbe, iztekel že v torek. Če Lovšetu denarja za »zaprtje« izpostavljenosti do RBI ne bi uspelo najti, bi namreč banka lahko unovčila za več kot 12 milijonov evrov njegovih osebnih poroštev. To bi bržčas pomenilo, da bi zasegla pomemben del njegovega premoženja v tujini.

Lovše je sicer včeraj zatrdil, da je novi kupec včeraj kreditno linijo v celoti poplačal. »Posel smo 'zaprli', del tega pa je bilo tudi poplačilo linije,« je dejal Lovše. Če njegove navedbe držijo, mu je v zadnjih dneh uspelo skleniti posel na meji čudeža. Kupnino v vrednosti več milijonov evrov in še dodatnih 30 milijonov evrov za poplačilo kreditne linije je namreč Lovše iztržil s prodajo italijanske družbe, ki je leta 2011 ustvarila devet milijonov evrov izgube iz poslovanja. Pri tem je Diners Club Italia ob zmanjšanju prihodkov iz obresti in provizij zaradi nižje porabe in manjšega števila kartic v obtoku zabeležil še desetodstotni upad kreditov strankam.

Dinersu letos zapade za 27 milijonov evrov obveznosti

Druga ovira, ki čaka Lovšeta, je vse slabša finančna slika Dinersovega poslovnega sistema v Sloveniji. Čeprav je Diners Club Slovenija tudi lani ob 11,5 milijona evrov prihodkov ustvaril 51.000 evrov dobička, se je močno poslabšala struktura njegovega financiranja. Še leta 2011 je imel Diners Club Slovenija za 15 milijonov evrov dolgoročnih posojil, ki so lani v celoti postala kratkoročna. Družbi, ki ima 4,4 milijona evrov kapitala, tako letos skupaj zapade za več kot 27 milijonov evrov kratkoročnih obveznosti.

Tudi zato bo že morda danes jasno, ali Lovšetu pri manevriranju med Banko Slovenije in bankami upnicami počasi že zmanjkuje prostora. Vse več je namreč znamenj, da bi lahko upravljalske vajeti v družbi Diners Club Slovenija prevzeli dve največji banki upnici, Unicredit in Hypo Alpe Adria Bank Slovenija. Da resno razmišljajo o tej možnosti, so nam včeraj potrdili viri blizu obeh bank.

Bankirji nejevoljni zaradi Lovšetove »vojne« proti BS

Ti sta po naših informacijah nezadovoljni tudi z Lovšetovim, domnevno pretirano agresivnim odzivom na odločitev Banke Slovenije, da Dinersu zaradi zamud pri poravnavanju obveznosti do trgovcev odvzame dovoljenje za opravljanje plačilnih storitev. Po tem, ko je lastnik Dinersa že v ponedeljek napovedal, da bo proti regulatorju vložil tožbo, so iz Banke Slovenije Diners včeraj pozvali, naj odločbo o odvzemu dovoljenja »v interesu objektivnega obveščanja« javno objavi. »Odločba Dinersa ne omejuje pri izvrševanju njegovih zatečenih pogodbenih obveznosti,« so poudarili v Banki Slovenije.

Uporabniki Dinersovih kartic so že včeraj na domove dobili obvestilo, da morajo zapadle obveznosti po novem poravnavati banki Unicredit. »Poslovne banke razpolagajo s prednostno pravico iz naslova zagotavljanja sredstev za financiranje nadaljnjih plačil trgovcem in odstopa terjatev v zavarovanje,« so strankam sporočili iz Dinersa.

Diners: Odslej obroke nakazujte na račun Unicredita

Čeprav morajo imetniki plačilnih kartic, ki obveznosti plačujejo na obroke, odslej denar nakazovati na račun banke Unicredit (in ne Dinersa), pa to po zagotovilu nadzornih inštitucij nikakor ne bo poslabšalo njihovega položaja. Ker je prišlo do sklenitve pogodbe o nakupu (potrošnik je želeno blago prinesel na blagajno in prodajalec zaključil nakup z uporabo plačilne kartice na POS-terminalu), so pogodbene stranke dolžne izpolniti svoje obveznosti, so včeraj dejali v Banki Slovenije. V konkretnem primeru je pomembno tudi, da se denarna obveznost potrošnika šteje za plačano z dnem, ko je dal nalog za plačilo Dinersu. »Če potrošnik ne bi prejel plačanega blaga ali storitve, lahko to terja od prodajalca oziroma izvajalca storitev,« so dodali.

Do nejasnosti pri uporabi plačilnih kartic je prišlo že prejšnji petek, ko je Diners nepričakovano izgubil licenco. Takrat je Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) prek spletnih strani potrošnikom svetovala, naj pri obstoječih nakupih na obroke odpovejo vsa prihodnja plačila, tako da prekličejo direktne obremenitve in trajnike. Hkrati so jih pozvali, naj ne plačujejo položnic za poravnavo tovrstnih obveznosti na račune Dinersa. Ko so jih v Dinersu opozorili, da gre za zavajajoče in škodljivo priporočilo, češ da so uporabniki dolžni plačati prav vse obveznosti in da jih bodo v nasprotnem primeru doletele zakonske zamudne obresti, ga je ZPS umaknil. »Glavno vprašanje je bilo, kako preprečiti nevarnost dvojnega plačila,« so se branili. Vendarle so potrošnikom svetovali, naj zahtevajo dokazilo o plačilu blaga ali storitve in naj skrbno shranjujejo dokazila.

Trgovci čakajo na plačilo več kot 25 milijonov evrov

Drugo vprašanje je, kaj se bo zgodilo z vsemi zapadlimi in bodočimi obveznostmi Dinersa oziroma njegovega podjetja DC Finance do trgovcev, pri katerih so uporabniki jemali blago na obroke. Ni namreč jasno, ali je Diners terjatve do imetnikov kartic prodal Unicreditu in ali se bo zaradi tega kaj zamaknil plačilni rok. Predsednik uprave enega od največjih trgovcev s pohištvom pri nas je povedal, da obstaja določeno tveganje, saj ne vedo, kolikšna jamstva imata Diners in DC Finance. Do zdaj jim je Diners redno poravnaval obveznosti, trenutno pa čakajo, ali bo naslednje nakazilo pravočasno prišlo na njihov račun. »Če ga ne bo, se bomo odzvali,« je bil jasen. V Dinersu so dejali, da obveznosti do trgovcev pogodbeno plačujejo ob sredah, vendar v tej fazi vse pomembne odločitve in plačila usklajujejo z bankami upnicami.

Kot smo prvi poročali v Dnevniku, ima DC Finance, ki za Diners od leta 2011 opravlja storitve obročnega poslovanja, po zadnjih podatkih do trgovcev za več kot 25 milijonov evrov obveznosti. Na drugi strani ima »le« slabih 18 milijonov evrov poslovnih terjatev, celotna bilančna vsota pa je podprta z vsega 100.000 evri kapitala. Med sredstvi je imel DC Finance konec lanskega leta tudi za deset milijonov evrov posojil, vendar ni jasno, komu je posodil sredstva.