Direktor Tim Cook bo pred odbor stopil danes, je pa Apple v vnaprej pripravljeni izjavi že zanikal tako izogibanje plačilu davkov kot uporabo davčnih oaz, odbor pa zaenkrat tudi ni naletel na nobeno nezakonito početje.

Med največjimi, ki se izogibajo plačevanju davkov

Vodja odbora Carl Levin je pojasnil: »Apple ni bil zadovoljen s premikom dobička v davčno oazo z nizkimi zahtevami po plačilu davkov. Iskali so sveti gral davčne utaje, ustvarili pa davčne oaze, kamor so pospravili na desetine milijard dolarjev. Za davčnega zavezanca se niso opredelili nikjer.«

Član odbora John McCain je dodal: »Apple sicer zatrjuje, da je največji plačnik davkov v ZDA, a je po velikosti in obsegu tudi med tistimi, ki se najbolj izogibajo plačevanju davkov. Svojo kreativno energijo bi morali v prvi vrsti uporabljati za nove izdelke in storitve, ne pa v računovodstvu,« je bil jasen.

Pozvala k spremembam davčne zakonodaje

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, sta senatorja pozvala k spremembam davčne zakonodaje, ki bi Applu in drugim multinacionalkam preprečile izogibanje ameriškim davkom preko davčnih oaz in podružnic v tujini.

Kot je namreč odkrila senatna preiskava, je ena od Applovih podružnic ustvarila »30 milijard dolarjev čistega dobička, vendar pa sploh ni prijavila davčnega rezidenstva, ni oddala davčne napovedi in že pet let ni plačala davka na dobiček katerikoli državi«.

Na Irsko preusmerili 74 milijard prihodkov

Poleg tega si je Apple na Irskem izpogajal izjemno nizko davčno stopnjo - manj kot dva odstotka v primerjavi z zakonsko določenimi 12 odstotki - državo pa uporablja kot sedež za svojo mrežo offshore podružnic.

Dogovor naj bi Applu omogočil, da je med letoma 2009 in 2012 na Irsko preusmeril več kot 74 milijard dolarjev prihodkov. Skupno naj bi imel Apple za 145 milijard dolarjev gotovine in enakovrednih sredstev, od tega pa naj bi več kot 100 milijard dolarjev pred ameriškimi dacarji spravil v offshore podjetja, so ugotovili preiskovalci.

»Nimamo računa na Kajmanskih otokih«

Apple naj bi imel okoli 112 milijard evrov denarnih zalog, a naj bi jih kar 89 hranili na računih v tujini. Sicer pa v podjetju zatrjujejo, da so eden največjih davkoplačevalcev v ZDA, saj so v fiskalnem letu 2012 v vladne blagajne vplačali za nekaj manj kot pet milijard evrov davkov. Poleg tega so v izjavi za javnost zatrdili, da Apple v tujino ne premika intelektualne lastnine, nato pa proizvode prodaja v ZDA, s čimer bi se izognili plačevanju davkov. »Prav tako ne uporabljamo posojil v tujini, da bi financirali operacije v domovini. Nimamo denarja na Karibskem otočju, tudi nimamo računa na Kajmanskih otokih,« so dodali. Priznali so, da imajo veliko 'tujega' denarja, saj večino proizvodov prodajo izven ameriških meja, a da so za vse to plačali toliko davkov, kolikor je bilo zahtevano v tistih državah.

35-odstotno obdavčenje podjetij

Preiskovalni senatni odbor sicer že dlje časa preiskuje različne metode multinacionalk, ki svoje dobičke preusmerijo na račune v tujini, s čimer se izognejo visokemu plačilu davkov. Ameriški davek na dobiček za podjetja je s 35 odstotki eden najvišjih na svetu, čeprav podjetja zahvaljujoč številnim olajšavam v povprečju plačujejo veliko manj.

Odbor je o utaji davkov pred meseci že govoril z Microsoftom in Hewlett-Packardom (HP). Septembra so podjetji obtožili imetja računov v davčnih oazah, kot so Kajmanski otoki, s čimer bi se izognili plačevanju davkov v domovini. Obe podjetji sta obtožbe zanikali.