»Smešna fotografija, rdeči karton in davčna prevara« se je glasil naslov članka francoskega tednika Nouvel Observateur, potem ko je Beckham v četrtek svetu naznanil, da nogometne čevlje za vselej postavlja v kot.

Če je sedma sila v Angliji, Španiji, ZDA in v Italiji nogometašu namenila hvalospeve, je bilo v Franciji, kjer je zaključil svojo uspešno nogometno kariero, precej drugače, saj je po mnenju mnogih s svojimi predstavami pustil malodane grenak priokus.

Ne ferrari, kvečjemu star rolls royce

Ko je Beckham januarja prispel v Pariz, so se bogati katarski lastniki z njim postavljali, kot se postavlja nekdo, ki je kupil novega ferrarija. A v štirih mesecih, ki jih je Anglež prebil v dresu PSG in skupno vpisal 460 minut, se mnogi Parižani sprašujejo, zakaj je bilo okoli igralca ustvarjenega toliko pompa. Beckham nenazadnje ni več ferrari in kvečjemu spominja na starega rolls royca, ugotavljajo francoski mediji.

Tudi zato je Nouvel Observateur njegov vpliv na francoski nogomet povzel s fotografijo padca v obleki med promocijskim obiskom na Kitajskem, rdečim kartonom, ki si ga je prislužil na tekmi proti Evianu in zmedo, ki je nastala okoli njegove plače ter načinom, kako je bila le-ta obdavčena.

»Na koncu je bila to le kratka avantura v zgodovini oglaševanja in marketinga ter nič drugega,« je bil kritičen francoski nogometni bloger Bruno Roger-Petit. »Kar se tiče nogometa, ni Beckham ničesar doprinesel PSG. A v klub ni prišel zaradi tega. Njegova prisotnost je tako le krajša anekdota v zgodovini kluba.«

Še vedno je dober nogometaš

»V smislu tega, kaj je storil za PSG, smo lahko razočarani,« je za novičarski portal The Local ocenil športni novinar časnika Le Parisien Ronan Folgoas in dodal: »Zares je škoda, da ni igral več. V prvenstvu je igral vsega 230 minut, kar znese dve tekmi in pol. Ne moremo trditi, da je bil fenomenalen. Ni dosegel zadetka, tudi njegovih slovitih prostih strelov ni bilo na spregled, prav tako pa mu je uspela le ena odločilna podaja.«

Vseeno pa je Folgoas prepričan, da je nogometni zvezdnik dokazal, da je še vedno sposoben zaigrati na najvišji ravni, s tem pa opravičil svoj prihod v klub. »Še vedno je bilo moč videti, da je dober igralec. Prav tako pa je imel pomembno vlogo na nekaterih srečanjih, vključno s tistimi v prvenstvu in pokalu proti Marseillu. A javnost si tega najverjetneje ne bo zapomnila,« je še povedal novinar La Parisiena.

Nalogo izven igrišča opravil z odliko

A vendarle nakup nogometne ikone ni bila zgrešena investicija, kar je nedavno priznal tudi športni direktor Leonardo. »Z Beckhamom smo podpisali zaradi fotografij, novinarskih konferenc in dresov,« je sarkastično dejal Brazilec, v besedah katerega pa je tudi kar nekaj resnice. Ni skrivnost, da je bil 38-letnik v klub pripeljan tudi zato, da dvigne prepoznavnost in podobo kluba. Nalogo, ki mu je bila dodeljena izven igrišča, pa je po rezultatih sodeč, opravil z odliko.

S prihodom vezista se je zanimanje za francoskega prvoligaša v globalnih medijih namreč močno povečalo. Tako so na japonskem sploh prvič prenašali tekmo PSG, raziskava, ki jo je opravila agencija Kantar Sport, pa je pokazala, da je bilo na spletu, v časopisih in na televizijskih postajah po prihodu Beckhama objavljenih kar 42 tisoč prispevkov.

Med hvaležnimi tudi hotel in dobrodelne organizacije

Med tistimi, ki mu bodo večno hvaležni za prihod v Pariz, je zagotovo Bristol Hotel, kjer je Beckham za prebivanje v luksuznem apartmaju domnevno odštel kar 17 tisoč evrov na noč, in lokalne otroške dobrodelne organizacije. Te naj bi prejele ves Beckhamov zaslužek v času njegovega igranja v Franciji. Kot so še zapisali francoski mediji, je težava le, da se ne ve, katere organizacije so denar prejele, saj klub tega podatka ne želi izdati.