Pirc, ki se je v upravi Soda pridružil predsedniku Tomažu Kuntariču in članu Mateju Runjaku, je mandat nastopil z današnjim dnem, so po seji nadzornikov sporočili iz Soda.

Danes sprejeti kodeks upravljanja kapitalskih naložb države je medtem ključni dokument za vzpostavitev ustreznega sistema upravljanja kapitalskih naložb države s ciljem splošnega dviga dobre prakse korporativnega upravljanja in učinkovitejšega poslovanja družb v lasti države, poudarjajo v Sodu.

Aprila sprejeta novela zakona o Slovenskem državnem holdingu določa, da Sod za vsakodnevno upravljanje z naložbami ne potrebuje več soglasja vlade. To namreč lahko počne samostojno, vendar pa je moral sprejeti kodeks upravljanja državnih naložb.

V dokumentu je moral opredeliti merila in postopke za imenovanja organov vodenja in nadzora v družbah z državnim lastništvom, prepoved poseganja organov Soda oz. holdinga v poslovanje teh družb in neodvisnost njihovih vodstev ter tudi postopek za uveljavljanje odškodninske odgovornosti članov organov teh družb v primeru opustitve dolžne skrbnosti ravnanja.

Ob tem velja, da uprava in nadzorniki Soda oz. holdinga z vsem svojim premoženjem solidarno odškodninsko odgovarjajo za škodo zaradi nevestnega in protipravnega upravljanja, če ne dokažejo, da so ravnali s skrbnostjo vestnega in poštenega gospodarstvenika.

Dosledno so upoštevali mednarodne smernice

Kot so naknadno sporočili iz Soda, so pri pripravi kodeksa dosledno upoštevali mednarodne smernice dobre prakse korporativnega upravljanja, zlasti smernice in priporočila EU, smernice Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) o upravljanju družb v državni lasti ter načela OECD za korporativno upravljanje.

Poleg načel, postopkov in meril lastnega ravnanja, vključuje kodeks tudi pričakovanja do družb, pri čemer je po navedbah Soda posebnega pomena prizadevanje za vključitev izjave o upravljanju družbe v poslovno poročilo družbe po načelu "spoštuj ali pojasni".

Predsednik nadzornega sveta Otmar Zorn je ob tem ocenil, da je ena ključnih nalog Soda, da se po transparentnih merilih zagotovi neodvisen, skrben in profesionalen nadzor nad družbami, ki jih upravlja.

"Sod si bo torej prizadeval za take nadzorne svete, katerih člani bodo izpolnjevali vse z zakonom, kodeksom in drugimi akti predpisane pogoje in lastnosti ter še posebej, da bodo strokovni, izkušeni, čim bolj neodvisni od uprav družb, bili etično in poslovno neoporečni ter imeli dobro ime," je dodal.

Sod bo redno preverjal učinkovitost in primernost kodeksa glede na pravno in dejansko okolje poslovanja družb, v katerih ima država kapitalske naložbe, ter ga po potrebi spreminjal in dopolnjeval.

Nadzorniki Soda so danes sprejeli tudi poslovnik o delu nadzornega sveta, s katerim se dodatno uveljavlja politika strokovnosti dela, zlasti pa neodvisnosti članov nadzornega sveta. Poslovnik vsebuje določbe, da nadzorni svet Soda daje soglasje k predlogom uprave za člane nadzornih svetov pomembnejših družb, katere predhodno nominira akreditacijska komisija.