»Včeraj sem predstavil program stabilnosti in nacionalni reformni program, glavne usmeritve naše vlade. Evropska komisija je povedala, da program preučuje in da bo dala povratno informacijo 29. maja,« je minister na kratko povzel dogajanje v Bruslju.

Reuters imel »napačne informacije«

Poročanje britanske agencije Reuters o neuradnih ocenah, da načrtovani slovenski ukrepi niso dovolj in da bo evroskupina bolj pritisnila na Slovenijo, je zavrnil kot "napačne informacije".

Pri tem je minister sicer izpostavil, da ukrepanje "ni enkratna zadeva" in da bo z ukrepi zagotovo treba nadaljevati. Če bodo potrebni dodatni ukrepi, bodo te po njegovih besedah poiskali "na izdatkovni strani krčenja primanjkljaja".

V odzivu na poziv evroskupine Sloveniji, da mora ukrepati naglo in odločno, predvsem za povrnitev zaupanja v bančni sektor, pa je poudaril, da se problemov zavedajo in da vedo, da se je "treba odzvati odločno, hitro in kakovostno".

Ocena načrtov znana 29. maja

Evropska komisija bo 29. maja ocenila slovenska načrta za izvedbo reform in zagotovitev finančne stabilnosti ter državi priporočila ukrepanje, kot tudi vsem drugim članicam unije.

Prav tako bo takrat odločila, ali bo Sloveniji podaljšala rok za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja in ali bo proti njej sprožila postopek zaradi presežnih makroekonomskih neravnovesij.

Načrti zagotovo ne bodo spodleteli

Ministrov odgovor na vprašanje, kakšne odločitve pričakuje 29. maja v povezavi z obema postopkoma, je bil kratek: »Do 29. maja še zelo veliko časa, tako da se bomo vmes še zelo veliko pogovarjali.«

Tuji njegov odgovor na vprašanje tujih medijev, ali bo Slovenija zaprosila za pomoč, če njeni načrti spodletijo, je bil jedrnat. »Načrti ne bodo spodleteli. Zagotovo ne.«

Jordanova: Program premalo konkreten

Evropska poslanka Romana Jordan (EPP/SDS) se boji, da je program stabilnosti premalo konkreten. V izjavi novinarjem v Bruslju je menila, da ni nič konkretno določenega na odhodkovni strani in glede ukrepov za oživitev gospodarstva. Ne želi si, da bi zaprosili za denarno pomoč, a meni, da ta možnost postaja vse bolj realna. Pogreša konkretne ukrepe za pomoč gospodarstvu in tudi pojasnilo, kam bo šel denar.

Jordanova je še povedala, da se kolegi v parlamentu sprašujejo, kaj se dogaja z nami, sploh zaradi razlike izpred nekaj let, ko smo veljali za zgodbo o uspehu. »A zdaj se je izkazalo, da nismo taka zgodba o uspehu,« je dodala in izpostavila tudi, da veliko zavez ne spoštujemo.

Fajonova: Zaupanje v Slovenijo upada

Evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD) pa je dejala, da je imela Slovenija dober ugled, ki si ga še ni uspela pokvariti. »A zaupanje v Slovenijo upada,« je dejala. Na vprašanje, ali bomo Slovenijo uspeli prepričati z ukrepi, pa je odgovorila, da njen občutek ni dober, čeprav težko sodi o tem. Po njenem mnenju v Sloveniji ne jemljemo dovolj resno tega, kar Bruselj od nas pričakuje. A čas nam polzi iz rok, je opozorila.