Najnovejša raziskava znanstvenikov, objavljena v zborniku Nature Climate Change, kaže, da bo na ogroženost biološke raznolikosti najbolj vplival dvig temperatur, ki bi lahko bile do leta 2100 za kar 4 stopinje Celzija višje kot na začetku stoletja. Po izračunih strokovnjakov bi, če človek ne bi uvedel korenitih sprememb pri znižanju toplogrednih plinov, 34 odstotkov vrst živali in 57 odstotkov vrst rastlin izgubilo več kot polovico trenutnega življenjskega prostora. Sčasoma bi to lahko privedlo do izumrtja teh živalskih in rastlinskih vrst.

Spremembe bi čutil tudi človek

Mednarodna skupina strokovnjakov je preučevala spremembe v temperaturi in količino padavin na določenih območjih ter skušala ugotoviti, kakšen vpliv imata ta dejavnika na okoli 50.000 živalskih in rastlinskih vrst po svetu. Vplive podnebnih sprememb bodo najbolj čutili v Afriki, Srednji Ameriki, na območju Amazonije in v Avstraliji, kar pomeni, da bodo ravno tam živali in rastline občutile največje krčenje oziroma spremembe življenjskega prostora.

Profesorica z Univerze East Anglia Rachel Warren dodaja, da bi imel takšen razplet dogodkov izjemno velik vpliv tudi na človeka. »Naša raziskava je pokazala, da bodo podnebne spremembe znatno zmanjšale raznovrstnost celo zelo običajnih vrst rastlin in živali v večjem delu sveta. Takšna izguba bi uničila biosfero in ekosistem, ki ga vzdržuje,« je jasna. »Težave pa se bodo odrazile tudi pri človeku, saj so te vrste izjemno pomembne tako za čisto vodo kot zrak, nadzorovanje poplav in ekološki turizem,« dodaja.

Katastrofo lahko še preprečimo

Če se bomo hitro odzvali in znižali izpuste toplogrednih plinov, lahko morebitno katastrofo našega ekosistema še preprečimo, so prepričani tako znanstveniki kot Warrenova. »Dobra novica je, da še lahko vplivamo na znižanje izpustov toplogrednih plinov. Znanstveniki so našli nove dokaze, da lahko znižanje izpustov ogljikovega dioksida in drugih škodljivih plinov upočasni otoplitve. Če se Zemlja v prihodnjih štirih desetletjih segreje za 2 in ne za 4 stopinje Celzija, bodo imele živalske in rastlinske vrste veliko več časa za prilagoditev,« pravi.

Meritve prejšnjega tedna so pokazale, da je raven ogljikovega dioksida v atmosferi prvič v zgodovini človeštva (v zadnjih treh milijonih let) presegla mejo 400 delcev na milijon (ppm). Ogljikov dioksid velja za najpomembnejšega od toplogrednih plinov, ki jih proizvaja človek, nastaja pa zlasti pri gorenju fosilnih goriv, kot so premog, nafta in plin. tak