Najnovejša raziskava kaže, da bo biološka raznolikost ogrožena, če se bodo temperature dvignile za več kot 2 stopinji Celzija, a da lahko morebitno katastrofo našega ekosistema še preprečimo, če se bomo hitro odzvali in znižali izpuste toplogrednih plinov, so strokovnjaki zapisali v poročilu, ki so ga objavili v zborniku Nature Climate Change.

Izguba življenjskega prostora za ogromno živalskih in rastlinskih vrst

Skupina mednarodnih strokovnjakov je ugotavljala, kakšen vpliv imajo naraščajoče temperature na skoraj 50.000 vrst rastlin in živali. Osredotočili so se tako na temperaturo kot količino padavin v življenjskem okolju teh vrst, nato pa naredili zemljevid območij, ki bodo po spremembah podnebja še primerne za življenje v njih.

Količina ogljikovega dioksida v atmosferi najvišja v zadnjih treh milijonih letih

Če ne bomo naredili korenitih sprememb pri znižanju izpustov toplogrednih plinov, bo temperatura do leta 2100 za kar 4 stopinje Celzija višja, kot je bila na začetku stoletja. Po tem izračunu bi 34 odstotkov vrst živali in 57 odstotkov vrst rastlin izgubilo več kot polovico trenutnega življenjskega prostora.

Trpel bo tudi človek

Sodeč po prepričanju Rachel Warren z univerze East Anglia bi to imelo velik vpliv na vse prebivalce tega planeta: »Naša raziskava je pokazala, da bodo podnebne spremembe znatno zmanjšale raznovrstnost celo zelo običajnih vrst rastlin in živali v večjem delu sveta. Takšna izguba bi uničila biosfero in ekosistem, ki ga vzdržuje,« je bila jasna.

»Težave pa se bodo odrazile tudi pri človeku, saj so te vrste izjemno pomembne tako za čisto vodo kot zrak, nadzorovanje poplav in ekološki turizem,« je dodala. Vplive podnebnih bodo najbolj čutili v Afriki, Srednji Ameriki, na področju Amazonije in v Avstraliji.

Znižanje izpustov lahko reši naše okolje

Ni pa še vse izgubljeno: »Dobra novica je, da lahko še vplivamo na znižanje izpustov toplogrednih plinov. Znanstveniki so našli nove dokaze, da lahko znižanje izpustov ogljikovega dioksida in ostalih škodljivih plinov upočasni otoplitve. Če se Zemlja v prihodnjih štirih desetletjih segreje za 2, ne pa za 4 stopinje Celzija, bodo imele živalske in rastlinske vrste veliko več časa za prilagoditev,« je zaključila.