''SDS je slovensko državo soustvarjala in se zanjo borila''

Janša je v svojem nagovoru po izvolitvi poudaril, da je za stranko skoraj četrt stoletja, on pa da je velik del tega časa na njenem čelu. Vse, kar se je v tem času dogajalo, se je po njegovem mnenju dogajalo skupaj z najpomembnejšimi dogodki za slovensko državo. "SDS je slovensko državo soustvarjala in se zanjo borila, jo skušala narediti v časih, ko so bili izzivi zelo veliki, boljšo. Od samega začetka je bil naš cilj, da bi se v tej državi vsi počutili kot doma oz. da bi jo vsi, ki v njej živimo, lahko s srcem čutili kot svojo lastno domovino," je dejal.

Po njegovih besedah je bila SDS v tem času tista politična sila, ki je v filozofskem smislu zagovarjala kulturo življenja in je v ospredje postavljala vse tiste dogodke, "ki so nas Slovence v usodnem času združili". Janša je v zaključnem nagovoru na največjem kongresu SDS doslej še zagotovil, da bo SDS ostala suverena stranka in bo "glas normalnosti".

Za volitve predsednika je bilo oddanih 537 glasovnic, ravno toliko vrnjenih. 533 jih je bilo veljavnih. 11 delegatov je glasovalo proti. Za primerjavo: na prejšnjem kongresu leta 2009 je Janši izreklo podporo 554 od prisotnih 558 delegatov, štiri glasovnice pa so bile neveljavne (kar je ena več kot na kongresu leta 2005).

Življenjepis Janeza Janše

Janša, rojen 17. septembra 1958 v Ljubljani, je univerzitetni diplomirani obramboslovec, sicer pa politik z dolgoletnimi izkušnjami.

Dvakrat je bil predsednik vlade, v prvi polovici leta 2008 pa tudi predsedujoči Svetu Evropske unije. Prvič je vlado vodil v mandatu 2004 - 2008 in bil prvi premier, ki mu je uspelo obdržati isto koalicijo vsa štiri leta. Drugače je bilo, ko je vlado prevzel februarja 2012, saj je zaradi razpada koalicije in konstruktivne nezaupnice že po letu dni moral mesto prepustiti vodji največje parlamentarne stranke PS Alenki Bratušek.

Janša se je SDS sicer pridružil leta 1992, maja 1993 pa je bil izvoljen za njenega predsednika in jo neprekinjeno vodi od takrat. Pred tem je januarja 1989 sodeloval pri ustanovitvi Slovenske demokratične zveze (SDZ), bil izvoljen najprej za njenega podpredsednika, nato pa za predsednika sveta stranke. Na prvih demokratičnih volitvah v Sloveniji je bil aprila 1990 na listi SDZ izvoljen za poslanca in bil nato v poslanske vrste izvoljen v vseh sklicih DZ. Med leti 1990 in 1994 je bil tudi obrambni minister, a bil na koncu razrešen zaradi afere Depala vas.

V nagovoru ob začetku kongresa dejal, da je treba znižati porabo

Če ne ustvarimo dovolj za tekočo porabo, potem jo moramo znižati. »Drugače to pač ne gre,« je v nagovoru udeležencem današnjega kongresa SDS dejal Janez Janša, ki je bil edini kandidat za vodenje stranke. Kritičen je bil tudi do odločitve vlade Alenke Bratušek o dvigovanju davkov. Meni, da je to »popolnoma napačna smer«.

Janša je spomnil, da je SDS že na kongresu maja 2009 poleg prenove političnega sistema v obliki druge republike in neposrednih volitev predlagala ustavno omejitev javne porabe. »Če bi takrat v nekaj mesecih ta predlog doživel podporo, bil sprejet v takratni vladajoči koaliciji, danes Slovenija ne bi imela 19 milijard zunanjega dolga namesto osmih, kot smo jih imeli takrat, ne bi imeli negativne gospodarske rasti oz. recesije in ne bi več govorili o krizi,« je dejal prvak SDS.

Norčevali so se iz njihovega predloga omejitve zadolževanja

A takrat so se osrednji mediji in tudi takratni vladni ekonomisti, tako Janša, norčevali iz njihovega predloga omejitve zadolževanja. »Kaj vse je bilo rečeno? Da se ne ve, kaj se govori, da želimo uničiti socialno državo - zdaj jo uničujejo,« je dejal in dodal, da so tudi po prihodu v vlado zastopali isto politiko. »V tem času je omejitev zadolževanja postala evropska norma,« je dodal.

Kljub tej ratificirani normi se v Sloveniji odpori proti takšni logični potezi po besedah Janše kljub zgodovinskim izkušnjam še vedno nadaljujejo. »Ravno v teh dneh se je okoli tega vprašanja zgostilo in zelo jasno razporedilo tudi slovensko politično telo ter naredilo to usodno razpotje, na katerem se je znašla zdaj Slovenija, zelo zelo pregledno,« je dejal.

Če ne ustvarimo dovolj za tekočo porabo, potem je to porabo potrebno znižati

Kot pravi, se kot zagovorniki omejitve brezglavega zadolževanja zavzemajo za svobodno in odprto družbo, ki se odgovorno obnaša ne le do sedanje generacije, ampak tudi do potomcev in domovine. »Če ne ustvarimo dovolj za tekočo porabo, potem je to porabo potrebno znižati. Drugače to pač ne gre. Druga rešitev je samo prelaganje tega bremena na prihodnje generacije, dokler si lahko izposojaš,« je dejal.

Meni, da je dvigovanje davkov v takšnih razmerah »popolnoma napačna smer«. A nasprotniki omejitve zadolževanja želijo, tako Janša, ohraniti svoje privilegije ne glede na ceno. »Nedavna izjava predsednika druge največje vladne stranke, ko je dejal, da smo zadnjih osem let zniževali davke, zdaj pa je prišel čas, da jih spet dvigamo, je bila tako šokantna, da sem moral trikrat prebrati spletno stran, da sem videl, da to res piše,« je dejal glede izjav predsednika SD Igorja Lukšiča.

Popolna ekonomska nekompetentnost tranzicijske levice

Ta izjava je po mnenju Janše »ena najboljših ilustracij popolne ekonomske nekompetentnosti tranzicijske levice v Sloveniji«. »Hkrati je takšna izjava tudi vojna napoved gospodarstvu in vsem, ki v Sloveniji živimo od lastnega dela. Takšna izjava in takšna politika je grožnja slovenski prihodnosti,« je prepričan prvak SDS.

Janša je spomnil tudi na nedavno 3,5 milijarde dolarjev vredno zadolžitev Slovenije. Kot je dejal, je do nje prišlo v popolnoma napačnem vrstnem redu. »Najprej smo se zadolževali oz. prodajali obveznice, potem je vladna koalicija uskladila nek paket ukrepov in naslednji teden je izredna seja, kjer bo tudi poslancem predstavljen paket ukrepov, čeprav je že bil poslan v Bruselj,« je dejal in dodal, da bi moral biti vrstni red ravno obraten.

Večje obresti kot dobijo tisti, ki posojajo denar, večji je njihov interes

Mednarodni finančni kapital, »tudi to je znano dejstvo«, po mnenju Janše podpira takšne politike. Glede pozivov v mednarodnem časopisju, češ da varčevanje ne sme biti resna politika in da je treba trošiti, je dejal, da gre za jasen interes tistih, ki denar posojajo. »Večje obresti dobijo, večji je njihov interes,« je dejal. A podpora po mnenju Janše traja toliko časa, dokler ne pride tako daleč, da grozi odpis posojenega denarja.

»Takrat je podpore takšni levici konec,« je dejal. Mednarodni finančni kapital je po mnenju prvaka SDS »ob aktualni slovenski levici naredil vprašaj pri besedi, kjer piše sposobnost«. Edina nujna strateška odločitev se mu zdi vztrajanje pri članstvu v območju evra in spoštovanju skupnih pravil, ki se jim je zavezala tudi Slovenija.

SDS kot odgovor na klic po normalnosti

Prvak SDS je prepričan, da se po 20 letih se praktično vsi strinjamo, da prehodni proces v Sloveniji ni bil uspešen. »Še vedno smo sredi rdečega morja. V gospodarski in družbeni krizi,« je dejal v svojem nagovoru udeležencem današnjega kongresa, na katerem je edini kandidat za njeno vodenje tudi v prihodnje.

»SDS je prek svojih dveh predhodnic nastala kot odgovor na klic po normalnosti, kot klic po varnem in dostojnem življenju. Tega večina v bivši državi ni imela,« je Janša dejal v svojem nagovoru udeležencem današnjega 10. kongresa SDS, ki poteka v Celju in se ga udeležuje 560 od skupaj 620 delegatov stranke pa tudi drugi gostje.

Kraja Slovenije se ni začela pred 20 leti, ampak s komunističnim režimom

Janša se je v svojem govoru dotaknil tudi vloge Jožeta Pučnika, ki je bil po njegovem mnenju »motor demokratičnih sprememb in slovenske osamosvojitve ter oče naše državnosti«.

A medtem ko sta Pučnik in Demos branila in gradila državo, so jo tisti, ki naj bi domnevno sestopili z oblasti, pospešeno lastninili, je poudaril Janša. Kraja Slovenije se po njegovih ocenah ni začela pred 20 leti, »kot to danes kričijo plačani advokati prvih tatov, ampak sredi prejšnjega stoletja z oblikovanjem totalitarnega komunističnega režima, ki je ljudem ukradel normalno življenje, mnogim neposredno in dokončno«.

Novodobna kraja države se je, pravi, začela pred 24 leti »s famoznim Markovićevim zakonom, ki je omogočal prenos lastništva družbenih podjetij na vzporedna privatna podjetja v lasti od partije nastavljenih direktorjev«.

Rdeče morje slovenske tranzicije

Od enopartijskega monopola popolnoma obvladovano sodstvo ni obsodilo niti enega lopova, je dejal Janša. V tem času je tranzicijska levica po njegovih besedah lastniško popolnoma obvladala vse osrednje medije ter »z nakradenim kapitalom pospešeno ustanavljala nove«.

»Postavili so trdne, na ukradeni lastnini in na davkoplačevalskem denarju sloneče temelje treh še vedno obstoječih rdečih monopolov: državno lastniškega, medijskega in sodnega. Barvna oznaka teh monopolov v mnogih primerih bolj kot barvo ideologije ponazarja barvo denarja, koristi, privilegijev in interesa,« med drugim ugotavlja prvak SDS.

Spomnil je, da je SDS na svojem tretjem kongresu v Litostroju opozorila slovensko javnost, kaj se dogaja. Sprejela je resolucijo, s katero je po njegovih besedah krenila na dolgi pohod skozi rdeče morje slovenske tranzicije.

Še vedno smo sredi rdečega morja slovenske tranzicije

Janša je dejal, da se je v prvem mandatu njegove vlade vsaj na prvi stopnji začel resen pregon gospodarskega kriminala. A da se zaradi odsotnosti »neodvisnega sodstva in rdečega monopola v sodstvu kazniva dejanja divjega lastninjenja kljub pravnim možnostim še vedno ne preganjajo učinkovito«. Tako ugotavlja, da prehodni proces v Sloveniji ni bil uspešen in »smo še vedno sredi rdečega morja«.

Pod krinko nacionalnega interesa je bil po njegovem mnenju ohranjen državno lastniški monopol, ki je najprej preko državnih pomoči in proračuna, po vstopu v EU pa s pomočjo političnih kreditov in ob asistenci Banke Slovenije, izčrpaval slovenske davkoplačevalce ter zažiral plače in pokojnine v državi.

Večinska politična oblast v državi ne glede na aktualno vlado

S temi pretoki davkoplačevalskega denarja so po Janševih besedah financirali slabe poslovne odločitve, »vzdrževali svoj rdeči monopol v medijih in sodstvu ter preko vseh treh ohranjali večinsko politično oblast v državi ne glede na aktualno vlado«. »To so vedno držali v šahu prek vsaj enega koalicijskega partnerja,« meni Janša.

Rdeči monopol v medijih je po njegovem mnenju postal tako očiten, da revščina, neplačani delavci in celo lačni otroci kot po čudežu izginejo iz udarnih novic osrednjih glasil že z dnem imenovanja levičarske vlade.

"Vstanite, v privilegije odeti"

Nekdanji privilegiji nekdanje enopartijske vrhuške so v času neuspešnega prehoda po Janševih besedah dobili zgolj nove pojavne oblike. »Podarjene in polastninjene hiše in stanovanja, izjemne pokojnine, upokojitve pri 40 letih starosti za nekdanjo udbo in borčevski dodatki so se v nekaterih primerih začeli prenašati celo na potomce. Tako je ohranjanje pridobitev NOB in revolucije dobilo zelo konkretno interesno obliko: ohranjanje privilegijev,« je izpostavil.

»Nedavno so nosilci teh privilegijev, nekateri jih uživajo že desetletja, ponovno mirno stali v Stožicah in peli komunistično internacionalo oziroma: Vstanite v suženjstvo zakleti. Nič ni bilo bolj daleč od resnice kot zapeto besedilo,« je dejal prvak SDS. Po Janševem mnenju bi morali zapeti: "Vstanite, v privilegije odeti".

Pred nami je finale propada oz. moralnega in finančnega bankrota rdečih monopolov

SDS se bo še naprej borila na glavni fronti in vseeno, koliko časa in koliko naporov bo potrebnih, nikoli ne bomo odnehali, je napovedal Janša. Pričakuje, da bodo zato tarča okrepljenih napadov, še posebej zdaj, »ko je pred nami finale propada oz. moralnega in finančnega bankrota rdečih monopolov«.

Kot pravi Janša, se namreč niso vdali pred 20 leti, ko jih je bilo samo 1.500 in so bili najmanjša stranka, in se ne bodo sedaj, ko so najmočnejši. In danes lahko govorimo o obdobju dveh let velikega finala propada rdečih monopolov, je menil Janša.

Temeljni vzrok za krizo v Sloveniji so po njegovem namreč nerazgrajeni monopoli, ki da onemogočajo vladavino prava in enaka merila za vse ter odrinjajo na tisoče sposobnih ljudi od upravljanja z javnimi zadevami, gospodarsko rast pa lahko trajno zagotovimo samo v družbi brez monopolov. Razgradnja teh monopolov je zato po Janševi oceni temeljni pogoj za izhod iz krize.

Ko je zmanjkalo doma, so si začeli po jugoslovansko izposojati

In prav aktualna kriza je ogrozila rdeče monopole ter njihove privilegije, je menil predsednik SDS, »zato so si potem, ko je zmanjkalo doma, začeli po jugoslovansko izposojati«. A tisti, ki denar posojajo, ga seveda želijo nazaj in postavljajo pogoje, je še opozoril. Vendar so jih »privilegiranci« takoj razglasili za zunanjega sovražnika, »za evropskega žandarja, kot je dejala oseba z najvišjo privilegirano pokojnino v državi«.

Če bodo rdeči monopoli vmes za kratek čas zaradi okrepitve s sateliti iz vstajniških vrst postali močnejši, bo to samo pospešilo končni propad, je še nadaljeval. »Dolgi prehod skozi Rdeče morje se bliža svojemu neizogibnemu koncu,« je prepričan.

Po njegovih besedah je edina nujna strateška odločitev vztrajanje na članstvu evroobmočja in na spoštovanju skupnih pravil, ob tem pa poudaril, da bo »realnost prazne denarnice kmalu prevladala«.

Slovenija na dramatičnem razpotju

Sedaj je tako prišel čas, za katerega smo dolgo mislili, da ga nikoli več ne bo, je dejal. Kot je dejal, se bo treba ponovno morali opredeliti za vse, za kar smo se pred četrt stoletja, za svobodo, za demokracijo, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, za vrednote, ki so nas povezale kot državotvorni subjekt in ki so nas pripeljale v EU in Nato.

Tako se je Slovenija danes znašla na dramatičnem razpotju, je izpostavil prvak SDS. Ena pot vodi k odpravi monopolov, ven iz krize, v novo rast ter svobodno in odgovorno družbo, kjer bo upravljavce države skrbelo tudi za peto generacijo potomcev in ne samo za lastne privilegije. Druga pot ne vodi nikamor. Pomeni stopicanje na mestu, životarjenje ob monopolih in propadanje, je še poudaril.

Boj proti krizi in razgradnja rdečih monopolov sta namreč po njegovem mnenju isti proces. Rešitve, ki jih Slovenija danes nujno potrebuje, pa so dokončna streznitev in vzpostavitev ustavno zagotovljenih razmerij, ko lahko na vseh ravneh porabimo največ toliko, kot ustvarimo ter neodvisno sodstvo in mediji, je še dodal.

Ob tem je poudaril, da SDS ne vodi izključevalne, temveč povezovalno politiko. »To pot bomo nadaljevali in nanjo vabimo vse, ki jim gre za stvar. Ki jim gre za Slovenijo. Za Slovenijo, vpeto v demokratično Evropo,« je Janša sklenil uro trajajoč govor.