Nova politična stranka je nastala 6. februarja letos, sredi aprila so na prvem strankarskem kongresu v Berlinu izvolili svoje vodstvo. Stranko od tedaj vodijo Bernd Lucke, profesor ekonomije na Univerzi v Hamburgu, Frauke Petri, doktorica kemije in podjetnica, ter Konrad Adam, doktor filozofije in nekdanji novinar časopisov Frankfurter Allgemeiner Zeitung in Die Welt.

Nemški mediji novonastalo stranko pogosto označujejo kot »antievro« stranko, pričakuje pa se, da bo na prihajajočih parlamentarnih volitvah odvzela glasove predvsem konservativnim strankam. Deloma jim mediji tako zaradi programa kot tudi kadrov očitajo desni populizem, spet drugi jo uvrščajo med klasične konservativne stranke.

Volilna alternativa je v resnici nastala iz vrst Krščanskodemokratske unije (CDU), septembra leta 2012 je iz vrst te stranke nastalo Društvo za podporo volilne alternative 2013. Pobudniki so bili Alexander Gauland, nekdanji založnik časopisa Märkische Allgemeine Zeitung, ter avtor desno konservativne revije Criticón, poleg njega še omenjena Bernd Lucke in Konrad Adam, ter Gerd Robanus. Društvo na začetku ni imelo namere postati politična stranka in se je hotelo na letošnjih zveznih parlamentarnih volitvah pridružiti stranki Freie Wähler (svobodni volilci), ki se zavzema za večjo moč občin pri samoupravljanju in meni, da občinam zvezna vlada odvzema politično moč.

Evro je spodletel

V svojem ustanovnem dokumentu je Alternativa za Nemčijo zapisala, da je Nemčija v najhujši krizi v svoji zgodovini, da se je uveljavitev skupne denarne valute izkazala kot neprimerna in da južnoevropske države plujejo v revščino pod pritiskom konkurence v območju evra.

»Cele države so na robu plačilne sposobnosti,« ugotavljajo voditelji omenjene stranke, hkrati pa je nemška zvezna vlada že zastavila stotine milijard evrov, zato, da bi jih obvarovala pred bankrotom. Po poročanju dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeitung je med podporniki stranke cela vrsta profesorjev ekonomije, večinoma starejše (nostalgične) generacije.

Brez vstopnice v parlament

Novi stranki nedeljske javnomnenjske raziskave, ki merijo razpoloženje volilcev, odmerjajo med 2 in 3 odstotki volilnih glasov, kar trenutno pomeni, da stranki na jesenskih volitvah ne bi uspelo preseči volilnega praga petih odstotkov in s tem vstopiti v parlament. Stranka se na jesenskih parlamentarnih volitvah nadeja precej boljšega rezultata in upa, da bo ta dosegel najmanj deset odstotkov volilnih glasov. Evroskeptična alternativa zdaj šteje okoli 10.000 članov, kar 68 odstotkov jih je moškega spola. Kljub trenutno še nizkemu volilnemu rezultatu, ki jim ga napovedujejo javnomnenjske raziskave, pa zna stranka odvzeti dragocene glasove nemškim liberalcem (FDP) in konservativni uniji (DCDU/CSU). Politično zatočišče je v alternativi že našlo več kot 580 nekdanjih članov FDP, enako visoka je nevarnost, da bi k novi alternativi bežali tudi člani Krščanskodemokratske unije. Zato so vodilni politiki obeh strank do nove stranke nadvse kritični in opozarjajo, da bi se Nemčija brez skupne evropske valute za svoj gospodarski uspeh obrisala pod nosom in je prav evropska povezava tista, od katere je odvisen uspeh nemškega gospodarstva.