"Mere zadolževanja države, njen dolg in primanjkljaj, so se močno zvišale," je v pogovoru za Dow Jones Newswires, ki ga povzema portal Fox Business, opozoril Curry. "A so v primerjavi z drugimi državami še vedno na zmerni ravni," je poudaril in dodal, da je trenutno po mnenju agencije bodočo dokapitalizacijo slovenskih bank še mogoče obvladati.

Pri S&P ob tem zaenkrat tudi ne vidijo potrebe po tem, da bi sledili zgledu bonitetne hiše Moody's, ki je v torek bonitetno oceno Slovenije znižala za dve stopnji in jo potisnila v območje visoke tveganosti. Pri S&P ima Slovenija za štiri stopnje višjo bonitetno oceno kot pri Moody's, S&P pa naši državi pripisuje tudi stabilne obete.

Po navedbah Curryja je Slovenija "vedno znova dokazala dostop do finančnih trgov". Sicer pa pri bonitetni hiši čakajo na več jasnosti glede načrtovane sanacije bančnega sistema. Pozorni bodo tudi na signale, kako namerava vlada v prihodnje preprečiti fiskalne zdrse.

Slovenija sicer ocenjuje, da bo za reševanje bančnega sektorja potrebovala okoli milijardo evrov, medtem ko S&P po najslabših scenarijih potrebe bančnega sektorja ocenjuje na štiri milijarde evrov, kar je osem odstotkov lanskega bruto domačega proizvoda (BDP). "Če bi stroški dokapitalizacije močno presegli te ocene, bi znova ocenili obete," je pojasnil Curry. "A zaenkrat ima Slovenija še nekaj manevrskega prostora, da poveča svoj dolg, ne da bi ogrozila bonitetno oceno," je še dodal.

O Sloveniji tudi Financial Times

Z znižanjem bonitetne ocene Slovenije se sicer v zadnjih dneh ukvarja več tujih medijev. Pri britanskem časniku Financial Times (FT) tako izpostavljajo, da je razlika med bonitetnimi ocenami Slovenije pri treh največjih bonitetnih hišah (S&P, Moody's in Fitch) največja med vsemi državami.

Ali bosta preostali bonitetni agenciji sledili potezi Moody's, bomo še videli, navaja FT. Ekonomist Nomure Peter Attard Montalto pa ugotavlja, da se bo najverjetneje, če do tega pride, prvi premaknil Fitch, pri katerem ima Slovenija negativne obete.

Moody's Slovenijo postavil pod žaromete

Montalta povzema tudi CNBC, ki ocenjuje, da je poteza Moody's Slovenijo znova postavila pod žaromete. Montalto je sicer ocenil, da se Slovenija še lahko izogne finančni pomoči, če uspešno izda obveznice in EU 9. maja predloži dober program ukrepov.

Bloomberg pa navaja izjavo upravljavca skladov v Landesbank Berlin Investment Lutza Röhmeyerja, ki poudarja, da se zgodovina dostopa Slovenije do kapitalskih trgov v letih 2012 in 2013 bere "kot kriminalna zgodba z nepričakovanimi zapleti in preobrati", med katere sodi tudi prekinitev izdaje obveznic zaradi znižanja bonitetne ocene. "Temeljni problem je majhen, a s takšnimi incidenti se zvišuje tveganje, da bo šlo nekaj narobe in da bo Slovenija potrebovala reševanje," še zaključuje.