Etična komisija pri Fifi je namreč v končani preiskavi, ki so jo sprožili v zvezi z nepravilnostmi že bankrotirane švicarske marketinške agencije ISL pri zakupu televizijskih pravic za svetovna prvenstva, prišla do šokantnih razkritij, da je bil Havelange na seznamu omenjene agencije kot prejemnik (nedovoljenih) denarnih zneskov v času od 1974 do 1998, ko je bil predsednik Fife, ter tudi vse do leta 2000, ko ni bil več na položaju.

Predsedujoči etični komisiji nemški sodnik Hans-Joachim Eckert je takratno Brazilčevo ravnanje označil za moralno in etično povsem nesprejemljivo. Havelange, ki je slabega zdravja, je klonil pod težo očitkov ter storil pričakovano potezo. Njegov naslednik na predsedniškem stolčku, zdaj 77-letni Švicar Sepp Blatter, je po razkritjih iz poročila etične komisije vedel za predhodnikova sporna ravnanja, natančno naj bi bil seznanjen z izplačilom v višini poldrugega milijona švicarskih frankov prek agencije ISL Havelangeu.

Blatterjevo ravnanje »nerodno«, a ne »kriminalno«

Kljub tem razkritjem pa lahko Švicar še mirno spi. V poročilu so namreč Blatterjevo ravnanje označili za "nerodno", vendar pa ne "kriminalno". Blatter je tako pozdravil objavo poročila: "Z zadovoljstvom lahko ugotovim, da se je s poročilom potrdilo, da moje ravnanje v ničemer ni bilo sporno." Komisija je z objavo poročila sklenila svoje delo ter ne bo sprožila nobenih pravnih ukrepov, glede na to, da odkrite nepravilnosti sodijo v obdobje, ko etični kodeks še ni veljal. Havelange je sicer svojo odstopno izjavo podal že 18. aprila.

"Nimam več prav nobenih dvomov, da imamo pri Fifi, po zaslugi reform, ki sem jih predlagal, ustrezne mehanizme, s katerimi lahko zagotovimo, da se takšne zadeve, ki so povzročile neizmerno škodo ugledu naše organizacije, nikoli več ne ponovijo," je po objavi poročila še poudaril Blatter.