Predsednik SDS je pojasnil, da se je za tiskovno konferenco odločil, ko je prejšnji teden slišal stavek, da če se bo fiskalno pravilo vpisalo v ustavo, bo treba nižati pokojnine. Isto napoved so pred leti imeli tudi v Grčiji.

'Dobro jutro', nova vlada

»Ta ocena, ki so jo izrekli najvišji predstavniki slovenskih oblasti, je povsem napačna,« je bil jasen Janša. »Pokojnine se bodo nižale, če fiskalno pravilo ne bo vpisano v ustavo,« je izpostavil.

»Stanje v slovenskih financah je resno,« je nadaljeval prvak SDS. »Tem besedam, da je stanje bolj resno, kot so pričakovali, lahko rečemo – 'dobro jutro',« je poudaril in dodal, da se nestabilnost, ki se je začela z 'virantovanjem', sedaj nadaljuje.

Razlog za slabo stanje v proračunu tudi zadolževanje

Povedal je, da je razlog za takšno stanje v proračunu tudi zadolževanje. »Poglejte skok pribitkov na slovenske državne obveznice in takoj vam bo jasno, zakaj je stanje takšno, kakršno je,« je razložil. Med ključnimi razlogi za resno stanje v proračunu pa je tudi dejstvo, da se ne obvladujejo stroški države, je prepričan Janša.

Treba je izhajati iz realnega stanja, ne pa ga zamegljevati

Izpostavil je, da so se z novo vlado okrepili nekateri lobiji, zlasti prostorski. Dodal je, da nestabilnost zaradi obratovanja odganja investitorje in povečuje nezaupanje. Varčevanje te vlade je tam, kjer ni rezerv, kar je po Janševem mnenju nespametno. »V varčevanje nas ne sili Evropa. Razmere, ki smo jih ustvarili, nas silijo, naj nadaljujemo s smerjo, ki smo jo začrtali lani,« je poudaril Janša.

Vlada bi se morala zavezati, da bo nadaljevala delo prejšnje vlade, je prepričan Janša. »SDS ponovno sili vlado v sprejemanje ukrepov, ki bi morali biti za to vlado razumljivi. Upam, da se bomo jutri na sestanku uspeli dogovoriti, da bo prevladala ustrezna presoja in zdrava pamet,« je bil oster. »Če koalicija misli, da ne more obvladovati države, naj tega ne dela. Če mislijo, da lahko, naj bodo resni,« je dodal. Če tega ne bodo upoštevali, se bo, tako Janša, zgodilo to, kar se je z Grčijo.

Fiskalno pravilo je treba sprejeti čim prej

»Slovenija je v zadnjih mesecih izgubila verodostojnost. Z našimi predlogi bi jo lahko dobila nazaj. Med drugim je treba fiskalno pravilo vpisati v ustavo,« je izpostavil Janša.

Prav zato bodo v SDS na jutrišnjem sestanku političnega vrha predlagali, da se v DZ najprej glasuje o fiskalnem pravilu, pri čemer še naprej ne pristajajo na spreminjanje letnice uveljavitve pravila, in nato o spremembah glede referenduma. Ta vrstni red je zanje ključen.

Temu pa je treba, tako Janša, dodati še zavezo vlade k takojšnjemu začetku izvajanju zakona o slabi banki in sprejetje klasifikacije državnih naložb, pri čemer zanj manjše spremembe niso problematične.

Za banke več kot milijarda evrov

Napovedi glede dokapitalizacij bank in številke se mu zdijo prej premajhne kot prevelike (včeraj so v nacionalnem reformnem programu zapisali, da naj bi do konca julija za to potrebovali vsaj 900 milijonov evrov). »Številka bi znala biti večja od milijarde evrov,« je rekel.

Na vprašanje, ali se mu po vseh teh letih ne zdi, da gre med dvema političnima poloma le za boj, kdo bo rešil državo, je Janša dejal: »Če bi šlo samo za prestižni boj, bi lahko šli po tej novinarski konferenci vsi na pivo in se pogovarjali o nogometu.«

Glede nižanja plač političnih funkcionarjev pa je Janša dejal, da je SDS že lani predlagala, da si jih odrežejo še dvakrat več kot javni sektor – torej za osem odstotkov.