Premierja Srbije in Kosova Ivica Dačić in Hashim Thaci sta se v Bruselj vrnila manj kot 48 ur po prekinitvi dialoga v noči s srede na četrtek, na mizi pa sta imela nov predlog EU, ki naj bi bil bliže zahtevam Beograda.

Ashtonova čestitala za odločenost in pogum

Po zadnjem devetem krogu dialoga je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton izrazila prepričanje, da razlike med stranema niso več »ozke in globoke«, ampak »ozke in plitke«, obe strani pa sta izrazili pripravljenost na nadaljevanje pogovorov.

Danes pa je po sprejetju dogovora čestitala obema državama za odločnost v zadnjih mesecih, kakor tudi za pogum, ki sta ga pokazali. »Vidimo pomemben odmik od preteklosti in velik korak v smeri Evrope,« je še dejala Ashtonova.

Najboljša ponudba, ki jo je doslej dobil Beograd

Thaci je že pred začetkom današnjih pogovorov izjavil, da pričakuje dogovor. Po navedbah diplomatskih virov je bil tokrat na mizi sporazum v 15 točkah, ki ga je Ashtonova pripravila na podlagi stališč obeh strani, a njegova vsebina uradno zaenkrat ni znana.

Je pa Dačić po poročanju beograjske tiskovne agencije Beta povedal, da v parafiranem sporazumu ostaja točka devet, ki govori o policiji na severu Kosova in izbiri regionalnega načelnika policije. Iz točke 14 je bila medtem po njegovih besedah umaknjena določba, da Srbija ne sme blokirati članstva Kosova v mednarodnih organizacijah, ampak le v procesu evropske integracije.

Kot je v Bruslju še poudaril Dačić, je parafirani sporazum najboljša ponudba, ki jo je doslej dobil Beograd. Opozoril je sicer, da gre za predlog besedila, ki še ni podpisan, in da se bosta o njegovi dokončni potrditvi Beograd in Priština izrekla v prihodnjih dneh.

Zgodovinski sporazum

Beograd bo svojo odločitev Ashtonovi sporočil v ponedeljek, je dejal. »Po sejah vodstev SNS in ostalih strank bo imela vlada Srbije glede tega enotno stališče. Glede tega se ne smemo deliti. Ali bo to enotno sprejeto ali pa enotno zavrnjeno,« je dejal.

Thaci je medtem po pisanju Bete izjavil, da danes parafirani sporazum zagotavlja »priznanje Kosova, njegove mednarodne subjektivitete, suverenosti in ozemeljske celovitosti«. Poudaril je, da gre za »zgodovinski sporazum«, ki »utira pot« nadaljnji normalizaciji odnosov med državama ter ponuja »roko sprave med Srbi in Albanci«.

Na novinarsko vprašanje, kako komentira izjave Dačića, da so bili sprejeti vsi pogoji Srbije, je odvrnil, da so Srbi tudi v preteklosti že govorili o lastnih zmagah, a praksa bo pokazala, kako točno stojijo stvari.

Najboljša rešitev za vse

»To je vendarle najboljša rešitev za vse nas, tudi za Srbijo in celo regijo,« je še dejal. Kosovska vlada bo v prihodnjih dneh v koordinaciji z Eulexom, evropskimi institucijami in zvezo Nato začela z uveljavljanjem sporazuma, je še dejal.

»To je sporazum za prihodnost obeh držav in za prihodnost Evropske unije,« je še dejal Thaci in izrazil pričakovanje, da bodo sedaj Kosovo priznale tudi tiste države, ki tega doslej še niso storile, ter da bo kmalu postalo del Združenih narodov.

Korak bliže EU

Dogovor je bil pomemben za obe državi za napredovanje na poti v EU. Srbija računa na začetek pristopnih pogajanj z EU, Kosovo pa na začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu.

Končno odločitev o tem naj bi EU sprejela junija, bodo pa že v ponedeljek o razmerah na Zahodnem Balkanu govorili zunanji ministri članic.