Iz kabineta predsednice vlade so za STA navedli, da so do tega trenutka udeležbo na današnjem srečanju potrdile Delavsko-punkerska univerza, Mreža za neposredno demokracijo, Neposredna demokracija zdaj, Zavod Grč Vrh, Nova stranka Slovenije, Založba Sanje, Glas ljudstva in Združeno ljudstvo Slovenije. Namen sestanka je, kot so navedli, začetek dialoga s predstavniki civilnodružbenih gibanj.

Srečanju s premierko so se odrekle skupine 29. oktober, gibanje in stranka TRS, FemA - Feministična akcija, Nič brez nas žensk, Odbor za pravično in solidarno družbo in Solidarnost, SRP ter Gibanje VLV (nekdanji odbor vseslovenske ljudske vstaje).

"V dialog s politiki bomo stopili po tem, ko bodo izpolnili nekatere osnovne zahteve protestnega gibanja," so predstavniki omenjenih skupin zapisali v skupnem odgovoru premierki in napovedali, da bodo svoja stališča in zahteve javno predstavili prihodnji teden. Prepričani so, da so njihovi predlogi "bistvenega pomena za Slovenijo" in "bi jih morala sprejeti vsaka razumna politika". Hkrati napovedujejo, da bodo poskusili pod skupne zahteve poenotiti tudi druge vstajniške skupine in civilno-družbene organizacije.

Kot so še zapisali, načeloma podpirajo dialog med politiki in državljani in se zato premierki zahvaljujejo za vabilo. Kot navajajo, je iz pisma razvidno, da se želi predsednica vlade seznaniti z njihovimi predlogi za sodelovanje in s tem začeti odprt dialog z njimi. A "pogovor brez dnevnega reda v kakofoniji udeležencev z velikim številom zahtev in pričakovanj po našem mnenju ne more prinesti ničesar drugega razen fototermina za medije, ki nam ni potreben in verjamemo, da tudi predsednici vlade ne", so dodali. V kabinetu predsednice vlade so glede tega pojasnili, da današnje srečanje "ni mišljeno kot promocija ene ali druge strani, ampak kot izkazana namera in obljuba predsednice vlade, da prične z dialogom s predstavniki civilno družbenih gibanj".

Na razloge vstajniških skupin se je na današnji novinarski konferenci odzval tudi predsednik SLS Franc Bogovič. Kot je dejal, ne razume tistih, ki jemljejo kredibilnost in legitimnost odločanju te vlade. Slovenska politika po njegovih besedah namreč potrebuje nujne odločitve in konsenz. Treba je voditi dialog s socialnimi partnerji in drugimi deležniki v družbi, zato podpira vsa prizadevanja v smeri iskanja dogovora za izhod iz trenutnih težav.

Vstajnike poziva, naj postrežejo z rešitvami, ne pa, da jemljejo legitimnost vladi. Če bodo predlogi dobri, jih bo politika znala upoštevati. Poziva jih tudi, da se organizirajo v stranko in tako na volitvah dobijo podporo volivcev. Na današnje srečanje "iz različnih vzrokov" tudi ne bo predstavnikov Združenja umetnikov Paviljona, a so v sporočilu za javnost zapisali, da to ne pomeni, da si ne bi želeli prispevati k državnim odločitvam ali da ne bi bili odprti za komunikacijo.

Zato so pripravili pisno izjavo, v kateri premierko in ostala gibanja pozivajo, naj preučijo njihov predlog ljudske ustave, ki "omogoča jasno videti napake našega obstoječega političnega sistema in čim prej začeti graditi družbo na zdravih temeljih. Družbo svobodnih in enakopravnih posameznikov".

Oglasili so se tudi v organizaciji Hervardi, kjer so opozorili, da na današnji sestanek niso vabljena vsa civilna gibanja, ki so svoja mnenja predstavljala v DS in na pogovoru s predsednikom DZ, pač pa le tista, ki so na protestih zahtevala padec vlade Janeza Janše.