Lagardova je vodenje IMF prevzela leta 2011, ko je bil njen predhodnik Strauss-Kahn prisiljen odstopiti zaradi odmevnega spolnega škandala.

Morala se bo zagovarjati pred obtožbami, da je ravnala neprimerno pri finančnem sporu, ki se je končal s 400 milijoni evrov, ki jih je morala država plačati tajkunu Bernardu Tapieju.

Tožilci sodelujejo s posebnim sodiščem, ki je bilo ustanovljeno za primere nepravilnega ravnanja najvišjih državnih uslužbencev. Lagardova naj bi v zameno za Tapiejevo podporo takratnega predsedniškega kandidata Nicolasa Sarkozyja tajkunu vračala usluge s tem, da mu je priskrbela posle.

Ravnanje Lagardove vprašljivo

Zdaj ravnanje Lagardove tožilci označujejo za »vprašljivo« in trdijo, da je bila delno odgovorna za »številne anomalije in nepravilnosti«, ki bi lahko vodile k obtožbam sodelovanja pri prevari in nenamenske porabe javnih sredstev.

Pariško domovanje Lagardove so prejšnji mesec preiskali kriminalisti, vendar je zaenkrat niso obtožili še nobenega zločina. IMF ji stoji ob strani in njen odvetnik vztraja, da se bo pokazalo, da Lagardova nikoli ni naredila nič spornega.

»Kot smo domnevali že več mesecev, želi sodišče zaslišati gospo Lagarde,« je za francosko tiskovno agencijopovedal Yves Repiquet. »Zaslišali jo bodo konec maja. Tam bo imela gospa Lagarde končno priložnost ponuditi razlago in pojasnilo, ki jo bo razrešila kakršnekoli kazenske odgovornosti.«