Žalostna zgodba o serijskem ljubljanskem posiljevalcu, ki je v soboto udaril še četrtič, razkriva tudi nenavadno ravnanje ljubljanskega okrožnega tožilstva z vodjo Tamaro Gregorčič na čelu in preiskovalnega oddelka na ljubljanskem okrožnem sodišču. Tem domnevnega posiljevalca s skupnimi močmi ni uspelo poslati za rešetke, čeprav je ta dokazano kršil hišni pripor.

Prvi tožilec ni zahteval nikakršnega varnostnega ukrepa

Ko je 32-letni Ljubljančan iz Šentvida Martin Cimperman 2. decembra lani v pol ure domnevno napadel dve okoli 70 let stari gospe za Bežigradom, so ga policisti prijeli in ovadili zaradi posilstva, poskusa posilstva ter povzročitve lahke in hude telesne poškodbe. Ovadbo je v roke dobil ljubljanski okrožni tožilec Jože Jarc, ki pa pred ljubljanskim preiskovalnim sodnikom za Cimpermana ni zahteval pripora, čeprav je bil posiljevalec zelo nasilen in se ni ustavil niti, ko so z balkonov bežigrajskih blokov stanovalci vpili nanj, temveč je napad nadaljeval, vse dokler se mu ena od zaprepadenih prič gnusnega dejanja ni približala. Nato je pobegnil in že nekaj ulic stran napadel žensko, ki je sprehajala psa.

Po odhodu na prostost so policisti njegovo fotografijo pokazali še mlajši ženski, ki jo je neznanec konec novembra v središču mesta poskusil posiliti in je z nje že strgal obleko, in potrdila je, da je tudi njo napadel Cimperman (njegovo vpletenost v prva dva napada po naših informacijah potrjuje tudi analiza DNK). Policisti so ga ponovno ovadili in v ovadbi zapisali, da je pripor zanj nujno potreben, vodja ljubljanskega tožilstva, višja državna tožilka Tamara Gregorčič, pa je pred preiskovalnim sodnikom kljub temu zahtevala le hišni pripor.

Iz hišnega pripora zbežal na psihiatrijo

Cimperman, sicer študent strojništva, ki v vinjenem stanju menda pogosto nadleguje dekleta, je že kmalu dokazano kršil hišni pripor. Četrtega januarja letos so policisti nenapovedano pozvonili na njegovem domu, da mu vročijo spis s sodišča, vendar Cimpermana ni bilo doma. Poklicali so ga na mobilni telefon, vendar jim je le odvrnil, da gre v mesto, kasneje pa po telefonu ni bil več dosegljiv. Po naših informacijah so policisti naredili uradni zaznamek in o kršitvi hišnega pripora obvestili preiskovalni oddelek ljubljanskega okrožnega sodišča.

Tožilka Gregorčičeva je nato le zahtevala pripor in preiskovalni sodnik je določil priporni narok. Tam je Cimperman povedal, da doma ni več zdržal in se je zato odpeljal po nujno psihiatrično pomoč, kjer so mu tudi predpisali pomirjevala in mu predlagali terapijo. V preiskavo so zato vključili izvedenca psihiatrične stroke, ki je po naših informacijah ocenil, da Cimperman ni duševni bolnik, sodišče pa je bilo do Cimpermanove stiske razumevajoče, tako da je 32-letnik ostal le v hišnem priporu.

Še večkrat kršil hišni pripor?

Domnevni posiljevalec, ki ima menda tudi dekle, naj bi hišni pripor redno kršil še naprej, vendar je bil ob rednem nadzoru policistov vedno doma. Tožilstvo je bilo po naših informacijah obveščeno, da Cimperman med intervali obiskov policistov odhaja zdoma, vendar ga policisti niso zasačili nikoli več in tožilka Gregorčičeva zato ni ponovno zahtevala pripora.

Da Martin Cimperman krši hišni pripor, se je na koncu potrdilo na najbolj žalosten način. V sobotnih zgodnjih jutranjih urah naj bi najprej sledil mlademu dekletu in jo nato tudi brutalno posilil ter poškodoval po intimnih delih telesa. Da si jo je podredil, naj bi jo bil najprej večkrat udaril v glavo, ko je potešil svojo posiljevalsko slo, pa jo je odvlekel za bližnji zid. Policisti so ga aretirali, po tokratnem srečanju s tožilstvom in preiskovalnim sodnikom pa je le končal za zapahi pripora. Prav tako je po naših informacijah tožilstvo že spisalo obtožnico za njegova lanska posilstva.

Za uradna pojasnila smo že v ponedeljek zaprosili ljubljansko okrožno tožilstvo, vendar tudi včeraj do zaključka redakcije odgovorov še nismo prejeli. Glede na to, da Cimperman po naših podatkih v preiskavi ves čas trdi, da je nedolžen, smo želeli priklicati tudi njegove starše, s katerimi živi na istem naslovu, vendar je bila njihova telefonska številka ves dan nedosegljiva. Posilstva so ena izmed kaznivih dejanj, ki jih policisti praviloma vedno raziščejo. Lani so kriminalisti tako uspešno preiskali 98 odstotkov posilstev in prav vse poskuse posilstev. Policijsko poročilo za leto 2012 sicer beleži porast posilstev. Če so žrtve leta 2011 prijavile 42 tovrstnih izprijenih kaznivih dejanj, se je lani število posilstev povzpelo na 53. Po drugi strani so organi odkrivanja lani zabeležili »le« 5 poskusov posilstva, predlani pa 13.

Za žrtve posilstev še vedno velja, da zaradi občutka sramu in celo krivde dostikrat raje molčijo ali se šele čez čas opogumijo in spregovorijo, prav tako je pereča tudi ponovna viktimizacija žrtev v predkazenskih in sodnih postopkih, v katerih morajo vedno znova podoživljati svojo nočno moro. Kljub temu je prijava spolnega nasilja potrebna, žrtvam pa je v oporo tudi vedno več nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s pomočjo žrtvam kaznivih dejanj in posameznikom v stiski.